• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Başbakan'dan Cumhurbaşkanı'na gönderme

Başbakan'dan Cumhurbaşkanı'na gönderme
0 0

Kral FM'de 'Gezegen Mehmet' ismiyle tanınan Mehmet Akbay'ın konuğu olan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Cumhurbaşkanı Erdoğan yetkisini aşıyor mu?" sorusunu "Yetki farklılaşmalarının ortadan kalkması lazım" diyerek cevapladı.

25 Ekim 2015 Pazar 11:12

YETKİ ÇATIŞMASI VAR, YETKİ FARKLILAŞMALARININ ORTADAN KALKMASI LAZIM

"Yetki aşmadan çok Türkiye'de 12 Eylül darbe Anayasa'sının getirdiği bir yetki çatışması var. 12 Eylül Anayasa'sını yapanların zihninde şu vardı; Kenan Evren gibi birisi cumhurbaşkanı olacak, halkın seçtiği başbakanı denetleyecek. Yol, bayındırlık işlerini başbakan yapacak ama 'Kıbrıs politikası ne olacak?' Bunları cumhurbaşkanı ve o dönemin şartları içinde söylüyorum asker belirleyecek. Sorumluluk başbakanda olacak fakat cumhurbaşkanı sorumsuz olacak. Bu, Özal'ın seçilmesiyle değişmeye başladı. Daha sonra birçok yetki çatışmaları yaşandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın halk tarafından seçilmesiyle bir özel konuma da sahip oldu. Yetki farklılaşmalarının ortadan kalkması lazım. Başkanlık sistemi ya da parlamenter sistem etrafındaki tartışmalara şahsen bu nazarla bakıyorum. Türkiye'de yetkinin netleşmesi lazım. Yetki sahibi kimse sorumlunun o olması lazım. Sorumluluk sahibi kimse yetkinin onda birikmesi lazım. Bu anlamda hepimizin sükunetle, suhuletle seçimden sonra bütün bu sistem sorunlarını tartışmaya ihtiyacımız var. Muhalefetle birlikte sivil toplum olarak Türkiye'de bu Anayasa ile ülke denetlemenin zorluğunu herkes görüyor. Şu anda bu iyi yönetiliyorsa aynı zihniyete, perspektife sahip başbakanın, meclis başkanın, cumhurbaşkanın olması buna kolaylık sağlıyor."

ARINÇ'IN AÇIKLAMALARINA CEVAP

Programda Bülent Arınç'ın yaptığı ses getirici açıklamalar, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na dolaylı olarak soruldu. AK Parti için veya çevresindeki farklı kanaatlerin olgunlukla karşılanması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, "11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Bülent Arınç hakkındaki görüşünüz nedir?" şeklindeki soruya şu cevabı verdi:

"Sayın Gül ile ilişkimiz 80, Sayın Arınç'la olan ilişkimiz 90'lı yıllara kadar gider. Biz aynı davayı birlikte savunmuş kişileriz. Her zaman karşılıklı saygıya dayalı güzel ilişkilerimiz oldu. Sayın Gül'e de Erdoğan'a da başdanışmanlık yaptım. Hiçbir zaman bu anlamda dostlar arasında bir fark gözetmedim. Farklı kanaatler olur, görüşler beyan edilir. Benim yürekten emin olduğum şu ki bizim aramızda dostluk her zaman bakidir. Başka partilerin içinde ne büyük depremler yaşanıyor, anormal görünmüyor. AK Parti içinde veya çevresinde farklı kanaatler olduğunda problemmiş gibi görülüyor. Bunu hepimizin olgunlukla karşılaması lazım. Nihai kertede AK Parti'nin kurumsal bir yapısı var. Kongresini yeni yaptı. AK Parti'nin Genel Başkanı olarak da partinin politikası konusunda sorumluk sahibi de yetki sahibi de hesap sorulma makamında ve gerektiğinde hesap verme makamında olan benim."

 

Arınç ne demişti?

CNN Türk canlı yayınında Hakan Çelik'in sorularını cevaplayan Arınç, AKP'ye yönelik eleştiri ve özeleştirilerde bulunurken yandaş yazarlara da sert ifadelerle yüklendi. Yeniden AKP'den aday olmamasıyla ilgili “Kırılma noktaları neler?” sorusuna, “Birilerine olan sevgimi kaybetmiş olabilirim.” diyerek cevap verdi.

İsim vermedi ancak bu sözlerle Erdoğan'ı kastettiği yorumları yapıldı. İftira ve yalanlarla itibar suikasti yapan yandaş gazeteciler için, “Bugün bazı yazarlarımız, çizerlerimiz, televizyonlarda konuşanlarımız Yezid'den daha fazla cinayet işliyorlar. Yezid bunları görseydi kıskanırdı.” dedi. 

Bülent Arınç, sözde ‘paralel yapı' iddialarına ilişkin de çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. İktidar sözcüleri ve yandaş medyanın ısrarla ‘Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)' denen bir kavramı yerleştirmeye çalıştığını ama bunun yasal bir zemininin olmadığını vurguladı. İddiaların aksine, ‘Kırmızı Kitap' olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nde (MGSB) böyle bir terör örgütünün bulunmadığını belirtti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha