• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çavuşoğlu: ABD’nin Fırat’ın doğusunda bizi oyalamasına müsaade etmeyeceğiz

Çavuşoğlu: ABD’nin Fırat’ın doğusunda bizi oyalamasına müsaade etmeyeceğiz
0 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyona ilişkin, “Burada kararlılığımızda hiçbir şekilde değişiklik yoktur."dedi.

11 Ağustos 2019 Pazar 23:06

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyona ilişkin, “Burada kararlılığımızda hiçbir şekilde değişiklik yoktur. Amerika’nın da artık bizi Münbiç gibi oyalama sürecine girmesine de müsaade etmeyeceğiz. Bunu açık söylüyoruz, kendilerine de söyledik” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen hafta sonunda yaptığı konuşmada Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna gireceğini belirterek, taciz atışları devam ettikçe sessiz kalmanın mümkün olmadığını söylemişti.

 

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine operasyon düzenlemesini ‘kabul edilemez’ bulduklarını söylemişti.

 

Son olarak, iki ülke Suriye’nin kuzeyinde ‘barış koridoru’ oluşturmak üzere Ankara’da bir harekat merkezi kurmak için anlaşmıştı.

 

AA’nın haberine göre, Antalya’da konuşan Çavuşoğlu, Fırat’ın doğusuyla ilgili süreçte önemli adımlar attıklarını, kararlılıklarını gösterdiklerini anlattı.

 

Çavuşoğlu şunları kaydetti: “Fırat’ın doğusuyla ilgili şunu söylüyoruz, ya birlikte temizleyeceğiz ya da Türkiye buraya girecek, buradan da o teröristleri temizleyecek. Nasıl Afrin’den temizlendiyse, nasıl Cerablus’tan DEAŞ’lılar temizlendiyse Fırat’ın doğusundan da YPG, PKK’yı temizleyeceğiz. Ne pahasına olursa olsun temizlenecektir.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha