• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çavuşoğlu: Talimatlar verildi, en kısa zamanda Cenin serbest sanayi bölgesini inşa etmemiz lazım

Çavuşoğlu: Talimatlar verildi, en kısa zamanda Cenin serbest sanayi bölgesini inşa etmemiz lazım
0 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Türkiye ve Filistin Ortak Komite Toplantısı'nın ikincisini gerçekleştirmek ve ikili temaslarda bulunmak üzere Filistin'e gitti.

24 Mayıs 2022 Salı 16:34

Ramallah'ta ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki, karşılıklı anlaşmaların imza törenini de gerçekleştirdi.

 

Çavuşoğlu, "Görüşmelerde Filistin devletinin kurum ve ekonomisinin güçlendirilmesi için neler yapabileceğimizi konuştuk, on belge imzaladık" dedi.

 

"Türkiye, Filistin'in ikinci ticaret ortağı. İkili ticaret hacminini 2 milyar dolara çıkarabileceğimizi konuştuk... Ekonomi altyapısının güçlendirilmesi Filistinli kardeşlermizin refahını artıracak" sözlerini ekledi.

 

Çavuşoğlu ayrıca Filistin'le eğitim alanında da işbirliği gerçekleştirilmek istendiğini belirtti. "Maarif Vakfı'mız Filistin eğitimine destek verecek. Filistinli gençlerin Türkiye üniversitelerine ilgi göstermesinden mutluluk duyuyoruz. Türkiye'nin eğitim burslarından en çok yararlananlar Filistinli kardeşlerimiz" dedi.

 

Toplantılarda iki ülke arasında 29-30 Haziran'da Karma Ekonomik Komisyon toplantısı yapılmasının kararlaştırıldığını ifade etti.

 

Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentinde serbest sanayi bölgesini inşa etme projesinin tekrar değerlendirildiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Talimatlar verildi. En kısa zamanda bunu gerçekleştirmemiz lazım" dedi.

 

"Kardeş Filistin'de bulunmaktan mutluk duyuyorum. Filistin'e destek vermek önceliğimiz olmaya devam edecek" diyen Mevlüt Çavuşoğlu, yarın da İsrail'de görüşmeler gerçekleştireceğini belirtti.

 

"Bağımsız ve egemen bir devlete sahip olma mücadelesinde Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. İki devletli çözüm vizyonunu daha da diri tutmamız gerekiyor.

 

"Yarın İsrail'i de ziyaret ederek temaslarda bulunacağım. İsrailli mevkidaşımla Filistin meselesini ve ikili ilişkilerimizi ele almayı planlıyoruz. Filistin davasına desteğimiz İsrail'le ilişkilerimizin seyrinden bağımsızdır."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha