• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Türkiye’nin üç boyutlu dijital ikizi oluşturuldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Türkiye’nin üç boyutlu dijital ikizi oluşturuldu
0 0

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de tüm şehirlerim üç boyutlu dijital modellerinin oluşturulduğunu söyledi.

20 Kasım 2019 Çarşamba 11:21

“Dünyada bir ilki başardığımız projeyle afetlere önceden önlem alacak, kaçak yapıları tespit edeceğiz” diyen Kurum, şehirlerin “dijital ikizleri” üzerinden afetlere hazırlık yapılacağını aktardı.

 

AA’ya konuşan Kurum, “Dünyada şehirlerin dijitaline ulaşmaya çalışan İsviçre, Almanya, Hollanda ve Singapur'dan önce Türkiye'nin tüm şehir merkezlerini 3 boyutlu dijitale dönüştürmesi, dünya genelinde büyük yankı uyandırdı” dedi ve ekledi:

 

“Çalışmayla artık şehirlerdeki mevcut kat aralığına göre bina sayıları saptanabiliyor, şehir merkezinde yer alan bina sayısı net olarak belirleniyor, binaların toplam taban alanı ve ortalama yüksekliği, hacmi ve kotları anında kayıt altına alınıyor.

 

"Silüeti bozan yapılara izin verilmeyecek. Farklı detay seviyelerinde üretimi yapılan 3 boyutlu bina modelleriyle şehirlerin güneşlenme potansiyelleri de ortaya çıkarıldı. Bu sayede güneş enerjisinden şehirlerin daha iyi yararlanmasının önü açılmış oldu."

 

Kurum projeyi hayata geçirmek için 6 adet 196 megapiksel fotogrametrik hava kamerasına sahip uçak kiralandığını, 1.500 saatlik uçuşun ardından 517 bin stereo hava fotoğrafının çekildiğini ve bu görüntüler üzerinden üç boyutlu model çıkarıldığını söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha