• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP'de 37. Olağan Kurultay, PM seçimi ile tamamlandı

CHP'de 37. Olağan Kurultay, PM seçimi ile tamamlandı
0 0

CHP'nin 37 Olağan Büyük Kurultayı, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimi ile tamamlandı. Bilim Yönetim ve Kültür Platformu'ndan 8 üyenin yanı sıra, çarşaf liste sonuçları da belli olmaya başladı.

27 Temmuz 2020 Pazartesi 13:16

Resmi olmayan sonuçlara göre Genel Başkan Yardımcısı Sözcüsü Faik Öztrak, aldığı 982 oyla PM'ye en yüksek oyla secilen isim olurken, onu sırasıyla Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu (862), Ali Öztunç (855) ve Rıfat Nalbantoğlu (848) takip etti.

 

Resmi olmayan sonuçlara göre CHP MYK üyelerinden Tuncay Özkan, Ünal Çeviköz ve Yıldırım Kaya yeterli oyu alamadıkları için; Aykut Erdoğdu ise "cinsiyet" kotası nedeniyle PM'ye giremedikleri için MYK'ye yeniden seçilme şanslarını kaybettiler.

 

Gürsel Erol ve Aylin Nazlıaka listeyi deldi

 

Resmi olmayan sonuçlara göre Kılıçdaroğlu'nun listesinde yer almayan Elazığı Milletvekili Gürsel Erol 824 oyla 9. sıradan PM'ye girerken, Eren Erdem, Gökhan Günaydın, Aylin Nazlıaka, Gaye Usluer, Müslim Sarı listeyi delerek PM üyesi oldular.

 

Kesin sonuçlar kota uygulandıktan sonra açıklanacak

 

Parti Meclisi seçimlerinin kesin sonuçları, cinsiyet ve gençlik kotaları uygulandıktan sonra açıklanacak. İlk belirlemelere göre ilk 52 içinde seçilmesine karşın Aykut Erdoğdu'nun yanı sıra; listeyi delmesine karşın Mehmet Ali Çelebi, Mehmet Tüm ve Cemal Canpolat, cinsiyet ve gençlik kotasına takıldığı için PM'ye giremedi. Çarşaf listeden ilk 52'lik sıralamaya giren isimler ve aldıkları oylar şöyle:

 

 

Bilim Yönetim ve Kültür Platformu kontenjanından PM'ye seçilen isimler ise şöyle:

 

Buna göre Yunus Emre (1021), Aylin Yaman (964), Fethi Açıkel (959), Burhan Şenatalar (905), Ali Rıza Erbay (887), Lale Karabıyık (871), Yüksel Taşkın (780) ve Ayşe Eser Dınışoğlu (756).

 

Kurultayda Yüksek Disiplin Kurulu'na da şu isimler seçildi:

 

Mahir Polat, Saniye Barut, Uğur Bayraktutan, Süleyman Bülbül, Gülsun Filorinalı, Sezgin Kaya, Cem Artantaş, Ahmet Ersen Oysoy, Garip Erdoğan, Doğuşcan Aygün, Mustafa Serdar Soydan, Bülent Maraklı, Gülşah Atalar,Tuğba Torun, Gonca Yelda Orhan.

 

Cinsiyet ve gençlik kotasına takılanlar

 

Seçim sonuçlarına göre çarşaf listeden ilk 52 sıradan seçilmelerine karşın 9 isim kadın ve gençlik kotasına takıldıkları için PM'ye giremedi.

 

Bu çerçevede, Aykut Erdoğdu'nun yanı sıra; listeyi delmesine karşın Mehmet Ali Çelebi, Mehmet Tüm ve Cemal Canpolat, Akif Hamzaçebi, Sezgin Tanrıkulu, Turan Aydoğan, Hakkı Akalın, Hüseyin Yaşar, liste dışı kaldılar.

 

Bu isimler yerine Pınar Uzun, Ayça Taşkent, Sevgi Kılıç, Erbil Aydınlık, Gökçe Gökçen, Ahmet Hakan Uyanık, Neslihan Hancıoğlu, Semra Dinçer, Gizem Özcan ve Hasan Efe Uyar cinsiyet ve gençlik kotasından PM üyesi oldular.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - AYŞE SAYIN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha