• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP Eski Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi

CHP Eski Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi
0 0

CHP Ankara İl Yönetimi, katıldığı bir televizyon programında 'Gülen Cemaati'nin CHP'yi “teslim aldığı” yönündeki sözleri nedeniyle eski Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş'i, tedbirli olarak “kesin ihraç” talebiyle disiplin kuruluna sevk etti.

25 Ekim 2019 Cuma 19:31

Sevk gerekçesi olarak “parti kararlarına aykırı davranmak” ve “partide aldığı görev ve sorumlulukla bağdaşmayan tutum ve davranışta bulunmak” gösterildi.

 

Eski CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, katıldığı bir televizyon programında "MHP'yi ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nü tebrik ediyorum. Maalesef benim partim teslim oldu ama MHP ve Fenerbahçe o terör örgütüne (FETÖ) teslim olmadı. Eğer dik durabilseydik 15 Temmuz darbe girişimi de olmayacaktı” ifadelerini kullanmış, bu sözleri parti yönetiminin tepkisine yol açmıştı.

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de “Yılmaz Ateş kendisini siyaseten gündeme getirebilmek için geçmişte çok önemli görevlerde bulunduğu bir siyasi partiye doğrudan, kasten ve taammüden ihanet etmiştir. Kendisini noktasız, virgülsüz bir şekilde ayıplıyoruz, kınıyoruz” sözleriyle tepki göstermişti.

 

Bu tartışmanın ardından parti yönetimi, Yılmaz hakkında hızla inceleme başlattı. Yılmaz hakkındaki işlemi, Ankara il üyesi olduğu için Ankara İl Başkanlığı başlattı.

 

Ateş: Savunmamı yapacağım

 

BBC Türkçe'ye kararı değerlendiren Yılmaz Ateş, Ankara İl Yönetimi'nin kendisiyle ilgili kesin ihraç talepli disipline sevk kararı tebligatını bugün aldığını belirterek, tanınan bir haftalık süre içinde savunmasını yapacağını söyledi.

 

Kendisinin geçmişte yapılan bir hatanın sonuçlarını dile getirdiğini belirten Ateş, “Benim söylediğim, 'siyaset kurumu, topyekün, iktidarı, muhalefetiyle eğer 2010 yılında CHP'ye kurulan kumpasa karşı dursaydı, FETÖ'ye teslim olmasaydı, 2016 daki darbe girişimi olmazdı. Benim de içinde bulunduğum parti yönetimi dik durmadı' dedim.Sözlerimin kayıtları, kaseti orada, geçmişteki bir olayı anlattım. Bu sözlerim nedeniyle kesin ihraç talebiyle disipline sevkettiler. Ben şimdi çok fazla bir şey söylemek istemiyorum, savunmamı 1 hafta içinde yapacağım” dedi.

 

Ankara İl yönetimi, Ateş'i Parti tüzüğünün 68. maddesi “Programa, tüzük kurallarına, kurultay, yetkili organ ve grup kararlarına aykırı davranmak” ve “ Partide aldıkları görev ve sorumlulukla ve üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmak” hükümleri uyarınca kesin ihraç istemiyle disipline sevk etti.

 

Disiplin kararı “tedbirli” olduğu için Ateş, disiplin kurul kararı kesinleşene kadar parti faaliyetlerine katılamayacak.

 

Aksünger hakkında işlem yok

 

Yine bir televizyon programında “PYD konusunda ilk günden diyorum, görüşülmesi gerekiyordu, PYD terör örgütü değil benim gözümde” sözleri nedeniyle hakkında inceleme başlatıldığı haberleri yayılan Parti Meclisi üyesi Erdal Aksünger hakkında ise herhangi bir işlem başlatılmadığı öğrenildi.

 

Bir CHP yöneticisi, Aksünger'e yönelik programda yoğun bir sosyal medyadan “trol saldırısı” başlatıldığını ve maksadını anlatamadığının anlaşıldığını belirterek herhangi bir işlem yapılmadığını ifade etti.

 

Aksünger de kendisiyle ilgili işlem yapıldığına dair bir bilgi gelmediğini belirtti.

 

Aksünger sosyal medya hesabından da açıklama yaparak, sözlerine açıklık getirdi.

 

Katıldığı programda “YPG PKK terör örgütü ama PYD 2003'te Esad yönetimindeki Suriye'de kurulmuş ve 2015'e kadar da AKP için de öyle bir yapı” dediği için hakkında bir linç kampanyası başlatıldığını belirtti.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - AYŞE SAYIN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha