• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi: Müzisyenler nasıl geçinecek?

CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi: Müzisyenler nasıl geçinecek?
0 0

Sanatçılara 7 aydır hiçbir destek verilmedi. Yasaklanan tiyatro, opera ve bale yasağı kalktı ama konser yasağı sürüyor. Bakanlığın isminden Kültür’ü çıkarın tam olsun”

16 Eylül 2020 Çarşamba 17:55

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul Valiliği tarafından açıklanan açık alan konser, tiyatro, gösteri ve festival gibi etkinliklerin serbest bırakılmasının yeterli olmadığını söyledi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na seslenip “Sanatçılara 7 aydır hiçbir destek verilmedi. Yasaklanan tiyatro, opera ve bale yasağı kalktı ama konser yasağı sürüyor. Bakanlığın isminden Kültür’ü çıkarın tam olsun” dedi.

 

İlgezdi yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 

"Zaten 7 aydır çok zor durumda olan, çalışma şansları ortadan kalkan sanatçılar, Valiliğin yasak kararı ile açlığa mahkum edilmişti. Şimdi sanatçıların bir kısmı işlerini yapabilecek ama müzisyenler yine çalışamayacak."

 

"Sürecin en büyük mağduru sanatçılar ve kültür sanat emekçileri için Bakanlığın bünyesinde bulunan ve 2017 yılı itibarıyla 320 milyon TL’yi bulan kopyalama harcında para kullanılsın dedik. Bakanlık hala bu konuda da bir açıklama yapmadı. Yeni kaynağa gerek yok. Eldeki kaynak ile Kültür- sanat camiası rahat bir nefes alabilir."

 

"Geçen hafta mekanlarda canlı müzik yayını 12’den sonra yasaklandı, bu hafta açık alan etkinliklerine yasak geldi. Yasak kısmen çözüldü ama konser yasağı müzisyenleri etkiledi. Yasaklayanlar çözüm bulmadığı için mağduriyet artarak devam ediyor. Müzisyenler nasıl geçinecek? AVM’leri, kafeleri uzun süre önce açmakta sakınca görmeyenler, Bakanlığın talimatlarına göre açık havada maske- mesafe- hijyen kurallarına uyulan konserleri neden yasaklar?"

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha