• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP'li Kaboğlu: "TBMM 1 yılda 38 yasa, saray 41 kararname çıkardı"

CHP'li Kaboğlu:
0 0

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı gündem dışı konuşmada Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine tepki gösterdi.

4 Temmuz 2019 Perşembe 16:44

Geçen süreçte torba kararnamelerin de çıkarıldığını söyleyen Kaboğlu, “Artık Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde değişiklik yapılmasına dair Cumhurbaşkanlığı kararnameleri çıkarılmaya başlandı. Bu hukukun genel hükümlerine aykırı” dedi.

 

Anayasa değişikliğinin birinci yılı nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı bir konuşma yapan Kaboğlu, Cumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılan kararnamelerin Meclis’te yapılan yasama faaliyetinin üzerine çıktığını söyledi. Rakamlarla yasama faaliyetlerini değerlendiren Kaboğlu, “Bir yılda TBMM 38 yasa, saray 41 kararname çıkardı” bilgisini paylaştı.

 

Çıkarılan kararnamelerdeki yasama faaliyeti sayısının 1915 olduğunu vurgulayan Kaboğlu, bu rakamın meclisin çıkardığı maddelerin 3 katı olduğunu ifade etti.

 

Meclis’te 200 yasama uzmanı olduğunu milletvekillerinin 4’te 1’inin de hukukçu olduğunu söyleyen Kaboğlu Cumhurbaşkanlığı’nın yasama faaliyetlerini “paralel yasama” olarak nitelendirdi.

 

“Torba kararname”

 

Çıkarılan kararnameleri düzenleme için yeni kararnameler çıkarıldığını söyleyen Kaboğlu, “Artık torba kararnameler çıkarılmaya başlandı. Bazı cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde değişiklik yapılmasına dair cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılıyor” ifadesini kullandı.  

 

"Erdoğan parti başkanlığından çekilmelidir"

 

Esas çelişkinin parti başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı görevinin bir arada yürütülmesi olduğunu savunan Kaboğlu,”Paralel yasama durumunu giderebilmek hukukun amir hükümlerine saygı adına Cumhurbaşkanı Erdoğan parti başkanlığından çekilmelidir” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha