• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP’li Kaya: HDP’yi yok sayarsanız ‘Kürt sorununu’ çözemezsiniz

CHP’li Kaya: HDP’yi yok sayarsanız ‘Kürt sorununu’ çözemezsiniz
0 0

Kürt sorununda muhataplık tartışmasıyla ilgili konuşan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Sorunun çözümüne ilişkin muhatap HDP’dir. HDP’yi muhatap görmeden, ne konuşsak sorun çözülmez” ifadelerini kullandı.

29 Eylül 2021 Çarşamba 17:20

Kaya, şöyle devam etti: “Türkiye Büyük Millet Meclisi ilk kurulduğunda Mustafa Kemal Atatürk döneminde Kürt milletvekilleri var mıydı, vardı. Kimlikleriyle Kürtleri temsilen gelmişlerdi. Kürtler, Cumhuriyetin kurucu unsurudur. 1921 Anayasası bugün uygulanırsa zaten sorun çözülür. Osmanlı’da da bir birliktelik söz konusuydu. Şimdi AKP Genel Başkanı Erdoğan çıkıyor ‘Kürt sorunu yoktur’ diyor, MHP’de bir zamanlar ‘Kürt yoktur’ diyordu.”

 

‘SORUNU YAŞAYANLARI DİNLEMEK GEREKİYOR’ 

 

Mezopotamya Ajansı’ndan Sedat Yılmaz ‘a konuşan Kaya, işin muhatabının Kürtlerin kendileri olduğunu vurguladı: “Kitle örgütleri, dernekleri, kanaat önderleri var. Bu insanlar bu sorunu bizzat yaşayanlar. Bu sorunu yaşayanları dinlemek, çözüm yolunu bulmak gerekir. Onlar bize iki kez, ‘HDP’nin Diyarbakır adayını seçiyorum’ dediler, reddedildi. Milletvekili seçmiş o da reddedilmiş. Sandık konulmuş, o da iradesini ortaya koymuş, onun iradesini tanımak zorundasın.

 

‘6 MİLYON KİŞİ ‘MUHATABIM HDP’ DEMİŞ’ 

 

Onun iradesi meşru bir iradedir. Biz ne kadar meşru isek, Diyarbakır, Van, Mardin belediye başkanları da meşrudur. Onu da halk seçti, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı da halk seçti. Nevşehir’de belediye başkanı görevden alınıyor, yerine belediye meclisinden biri seçiliyor ama Van’da bu uygulanmıyor. Bu nasıl çifte standart? Bu çifte standart sorunun çözümünü kronik hale getiriyor. Bu sefer muhatap tartışması başlıyor. Muhatap bunları seçenlerdir, muhatap 6 milyon oy verenlerdir, onlar muhatabı belirlediyse bize meşru, gayri meşru olduğunu tartışma düşmez. 6 milyon kişi muhatabım HDP demiş, biz bunu kabul etmek zorundayız” diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha