• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP'li Tanal: Arabuluculuk sınavında 70 puanı geçtik, başarılıyız

CHP'li Tanal: Arabuluculuk sınavında 70 puanı geçtik, başarılıyız
0 0

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, arabuluculuk sınavında kanunun aramış olduğu 70 puan şartını geçtiğini ve başarılı olduğunu söyledi. Tanal, kurumun tanıtılması amacıyla sınava girdiklerini dile getirdi.

12 Aralık 2019 Perşembe 12:41

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP'li Tanal, Adalet Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan arabuluculuk sınavı sonuçlarıyla ilgili, "Kanunun aramış olduğu sınır 70 puan sınırıdır. 70 puan sınırını geçmiş durumdayız, onun için başarılıyız" ifadesini kullandı.

 

Test usulü çoktan seçmeli bir sınav olduğunu belirten Tanal, "Sınır 70'ti, 70'i geçmiş durumdayız. Bu kurumun tanıtılması amacıyla sınava girmiştik" diye konuştu.

 

Çoğu hukukçu 200 milletvekilinin girdiği sınavda 91 ve üzerinde puan alan 6 bin 271 kişi başarılı olmuş, ancak vekiller kazananlar arasında yer almamıştı.

 

'Bakan Ersoy Karadeniz'i deniz saymıyor'

 

Tanal, TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmeleri sırasında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yaşadığı "Düzce turizm kenti mi, değil mi?" tartışmasına da değindi.

 

Ersoy'un görüşmelerde "Kıyı şeridi olan, turizm bölgesi belediye ve illerde atık su arıtma tesislerini biz yapıyoruz" dediğini aktaran Tanal, kendisinin "Düzce Akçakoca'nın atık su arıtma tesisini yapacak mısınız?" sorusuna ise "Düzce ili turizm alanı değil, kıyı bandı yok" yanıtını verdiğini anlattı. 

 

Düzce haritasını basın mensuplarına gösteren Tanal, "Ya Bakan Karadeniz'i deniz saymıyor. Karadeniz'i deniz saysa Akçakoca'nın kıyı bandı var. 'Akçakoca'nın kıyı bandı yoktur' demesi abesle iştigaldir" ifadelerini kullandı. 

 

Tanal, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan Düzce ve Akçakoca'yı anlatan kitapçıkları Bakan Ersoy'a göndereceklerini belirtti. 

 

Düzce'nin bir turizm kenti olduğunu kaydeden Tanal, "Düzce'nin denizi, güneşi, kumu, plajı, kışın kayak yapma imkanı, müzeleri var mı? Var" şeklinde konuştu. 

 

Düzce'nin görülmeye değer bir cennet olduğunu dile getiren Tanal, "Sayın Bakan'ın Düzce'yi turizm kenti saymamasının nedeni acaba kendisine ait turistik tesisler olmamasından mı kaynaklanıyor? Kriteri nedir?" diye sordu. 

 

Tanal, Ersoy'a "Köstek olmayın destek olun, Düzce'yi daha yukarılara taşıyalım" çağrısında bulunarak, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün bu duruma karşı çıkması gerektiğini savundu. 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha