• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

CHP mecliste Erdoğan'ı protesto edecek

CHP mecliste Erdoğan'ı protesto edecek
0 0

Yarın Meclis'te açılış konuşmasını yapacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı CHP'liler protesto etmeye hazırlanıyor.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
TBMM yarın 25. dönem 2. yasama yılının ilk ve son toplantısı yapmak için toplanacak. Yarınki toplantıda açılış konuşmasını yapacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı CHP ilginç bir şekilde protesto edecek.

CHP'li vekiller Erdoğan'ın salona girişinde "makama saygı" gerekçesiyle ayağa kalkacak, ancak salondan çıkarken, ayağa kalkmayarak "protesto" edecek. HDP ise tavrı ise henüz bilinmiyor.

MECLİS 7 HAZİRAN'DAN SONRA 8 KEZ TOPLANDI

7 Haziran seçimleri nedeniyle 4 Nisan 2015'te tatile çıkan TBMM, 7 Haziran seçimleri sonrasında sadece 8 gün toplanabilmişti. 8 günde de sadece milletvekili yemini, başkanlık divanı oluşumu, Lübnan ve Suriye- Irak tezkereleri ile RTÜK'e üye seçimini yapan Meclis, yaklaşık 6 aydır çalışmıyor. Meclis yarın anayasal zorunluluk nedeniyle açılıp 1 Kasım seçimleri için yeniden tatile girecek. Meclis 1 Kasım seçimlerinin ardından tekrar toplanacak. Milletvekillerinin yemin etmelerinin ardından Meclis bir kez daha başkan seçimi ve başkanlık divanı oluşumu için mesaiye başlayacak. Böylece Meclis'in uzun tatili 8-9 aya kadar ulaşacak. Seçimlerden bir kez daha koalisyon zorunluluğu çıkarsa süreç daha da karışık bir hal alacak.

AÇILIŞ RESEPSİYONU YOK

Cumhuriyet'in haberine göre, Meclis'in tatile çıkması için yarın Erdoğan'ın konuşmasından sonra bir oylama yapılacak. Muhalefet partilerinin bu konuda farklı bir tutum sergilemesi beklenmiyor. Bu yıl açılış resepsiyonu yapılmayacak.

SERT İFADE KULLANILIRSA TEPKİ GÖSTERİLECEK

Meclis'in açılış günü CHP iki farklı tavır izleyecek. Bu çerçevede parti Erdoğan genel kurul salonuna girerken, "Cumhurbaşkanlığı makamına duyulan saygı" ifadesi olarak ayağa kalkacak. Erdoğan'ın konuşması süresince CHP grubu konuşmayı dinleyecek. Konuşma sonrasında alkış yapılmayacak. Erdoğan konuşması sırasında CHP'ye yönelik bir ifade kullanırsa, grup tepkisini gösterecek. Cumhurbaşkanı salondan ayrılırken, CHP grubu ayağa kalkmayacak.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha