• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Davutoğlu: Bende hiç IŞİD'i destekleyecek yüz var mı?

Davutoğlu: Bende hiç IŞİD'i destekleyecek yüz var mı?
0 0

Başbakan Ahmet Davutoğlu bir öğrencinin IŞİD ile ilgili sorusunu yanıtladı.

26 Ekim 2015 Pazartesi 12:52

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Üsküdar'da öğrencilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, bir öğrencinin IŞİD eleştirilerini sorması üzerine 'Şimdi bana bakın. Bende IŞİD'i destekleyecek yüz var mı' yanıtını verdi. İstanbul'daki terör operasyonu sırasında polisin silahından çıkan kurşunla yaralanan ve hayatını kaybeden Dilek Doğan ile ilgili sorulan soruya ise 'Yanlış bir uygulama varsa peşi bırakılmaz' dedi.

 

Bir öğrencinin, muhalefetin IŞİD eleştirilerini sorması üzerine Davutoğlu şu cevabı verdi:

 

"Şimdi bana bakın yüzüme gözüme bende IŞİD’i destekleyecek yüz var mı? Bizim temsil ettiğimiz İslam IŞİD’in tam karşıtı. IŞİD’i yok edecek İslam odur. PKK’ya operasyonlar başlamadan IŞİD’e operasyonlar başlattık.


Sabahları erken çalan telefon beni tedirgin eder. Daha gece uykumun bölünmediği hiçbir gün yaşamadım. Genelde içişleri bakanlığından aradıklarında o anda insanın zihnine bir şüphe düşer.Bu sabah içişleri bakanımız aradığında, Diyarbakır’da yapılan operasyon sırasında kapıyı açmak için yüklenildiğinde oraya yerleştirilen bombalarla iki şehit verdik. Bu kadar yoğun mücadele veriyoruz ama hala benzer suçlamalar yönlendiriliyor.

 

SORU: Dün hayatını kaybeden bir genç kız var. İstanbul’da bir polis operasyonu sırasında… Sorular ve tepkiler var.  Ve yeni seçim beyannamenizde engelli vatandaşlar için ne gibi yenilikler var?


Bu genç kızımız ile ilgili diğer olaylarda olduğu gibi araştırmalar yapılıyor. Yanlış bir uygulama varsa peşi bırakılmaz ve gereği yapılır.


Buradan da engellilerle toplanmaya gidiyorum. Ailelere destek manasında olağanüstü şeyler yaptık. Bir çok ayrı aletlerle araçlarla desteklemeler dışında benim iki engelli yeğenim vardı. İkisi de vefat etti. Hala gözümün önündedir, ablamın ve eniştemin yaşadığı imtihanı çok iyi biliyorum. 7 yaşından 20 yaşına kadar tamamen yatağa mahkumdu. Ben ablamın on yıllarca hiç tatil yapmadığını bilirim. Şimdi ise o engellilere bakım elemanı gönderiyoruz ve anneler babalar biraz nefes alabiliyor.Bazen derim annem yaşasaydı da ayağını ben yıkasaydım diye. Evde babaanneleriniz varsa onların hayatlarına nüfuz edin. 


SORU: Gezi olaylarında üniversite gençleri sokaklardaydı. Gezi olaylarına katılanların hepsi terörist miydi?


O günlerde bir televizyon programında şunu söylemiştim. Değişik gruplardan bir kaç tanesiyle ders yapmak atölye çalışması yapmak isterdim. Biz onların hiçbirine terörist diye bakmadık. Bizi eleştirenler, bugün eleştirip yarın takdir edebilirler. Kesinlikle hiçbir zaman hiçbir gence potansiyel suçlu gibi bakmadım hayatımda.

 

Şimdi gezi olayındaki hassasiyet şuydu. Bizim hissiyatlarında yabancılaşmamızdan dhaa çok, o hissiyatları belli kesimlerin istismar etti. Şu anda da bize en muhalif olan kim ise gençlik olarak onları dinlemeye hem hazırız, hem konuşmaya hazırız. Ama teröristler eğer gençleri istismar ediyorlarsa onların önünü kesmek lazım. Çünkü biz o tür çatışmalardan çok çekmiş bir nesiliz.

 

'1 KASIM'DAN SONRA İLK İŞİMİZ GELİR TESTİ BORÇLARINI SİLMEK'

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinden sonra ilk işlerinin gelir testi borçlarını silmek olduğunu söyledi.Davutoğlu bir grup üniversite öğrencisiyle buluşmasında genel sağlık sigortası beyannamesine getirilen muafiyetin ardından gelir testi yapılamamasından dolayı biriken borçlar için, "Borç sıkıntısı içinde strese girmeyin. 1 Kasım'dan sonra ilk işimiz, bütün o borçları silmek olacak.. Sistem daha sonra oturacak. Okulu bitirince iki yıl içinde de müddet vereceğiz. İş güç sahibi olur, ondan sonra da ödersiniz" dedi.

(REUTERS)

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha