• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

DEVA ve CHP’den deklarasyon açıklaması: Çözüm önerilerinden memnunuz

DEVA ve CHP’den deklarasyon açıklaması: Çözüm önerilerinden memnunuz
0 0

HDP’nin deklarasyonuna ilişkin konuşan DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, müzakerelerin ve görüşmelerin önemli olduğunun altını çizdi.

28 Eylül 2021 Salı 14:53

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve DEVA Partisi sözcüsü İdris Şahin, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) açıkladığı 11 ilkeden oluşan deklarasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

DEVA: ÇÖZÜM ÖNERİLERİNDEN MEMNUNUZ

 

Şahin, açıklamasında “DEVA Partisi olarak, HDP’nin demokratik siyasetin içerisinde çözüm önerileri sunma arzusunda olması bizi ziyadesiyle memnun etmiştir” ifadelerini kullandı. “Biz hiçbir ittifak içinde yer almayacağız. Cumhurbaşkanının kim olacağına dair de o dönem geldiğinde oturup konuşacağız” mesajlarının dikkat çektiğini kaydeden Şahin, şöyle konuştu: “DEVA Partisi olarak, HDP’nin demokratik siyasetin içerisinde çözüm önerileri sunma arzusunda olması bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Düşünceleri doğrudan kendilerini bağlar. Demokratik meşru siyasetin içinde bu tür müzakereleri, görüşmeleri siyasi partiler arasında önemli buluyoruz. 

 

‘HDP’NİN YAKLAŞIMI OLUMLU’

 

Herhangi bir ittifakın içinde yer alamayacakları görüşü de tamamen kendilerini bağlıyor. Farklı, bağımsız bir tüzel kişiliğe sahip HDP’nin bu noktadaki görüşüne saygı duyuyoruz. Elbette bizler de seçim kararı verilmeden, seçim takvimi oluşmadan bazı şeylerin konuşulmasının çok erken olduğunu ifade ediyoruz. Ama konu bazlı olarak başta parlamenter sistem olmak kaydıyla ülkenin sorunlarıyla alakalı her siyasi partiyle oturup görüşebileceğimizi de söylüyoruz. Bu noktada da HDP’nin yaklaşımını olumlu bulduğumuzu da ifade etmek istiyoruz. Elbette onlar da meşru siyasetin içinde, bir görüşme talep etmeleri halinde, konu başlıkları bizce de uygun olması halinde görüşebileceğimizi ifade etmiştik.”

 

CHP: MUHATABIMIZ SEÇİLMİŞLERDİR

 

CHP’li Muharrem Erkek ise Cumhur İttifakı dışındaki tüm partilerin "parlamenter sistem" etrafında birleşmesinin önemini vurgulayarak, “Üniter yapı içerisinde, meşru zemin olan Meclis’te tüm sorunlarımızı çözeriz. Milletin seçip Meclis’e gönderdiği tüm temsilciler meşrudur” diye belirtti. Cumhuriyet’te yer alan habere göre Erkek, HDP’nin “Kürt sorununun çözümü için muhataplarla diyalog kurulmasına” yönelik çağrısına ilişkin, “Bizim muhatabımız Meclis’te grubu olan siyasi partiler ve seçilmişlerdir” şeklinde konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha