• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İsrail ile ilişkilerimize yeniden enerji kazandırmaya karar verdik

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İsrail ile ilişkilerimize yeniden enerji kazandırmaya karar verdik
0 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile ortak basın toplantısına katıldı.

25 Mayıs 2022 Çarşamba 12:49

Dün Filistin'i ziyaret eden Bakan Çavuşoğlu bugün de İsrail'e gitti ve 15 yıl sonra Türkiye'nin İsrail'e ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi.

 

Dışişleri bakanları görüşmelerin olumlu geçtiğini, iki ülkenin geçmişteki farklılıklarına rağmen ileriye dönük yapıcı konuşmalar gerçekleştiğini, ilişkileri geliştirmek için yeni bir çerçeve oluşturulduğunu açıkladı.

 

Bakan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

 

"Farklılıklarımıza rağmen sürdürülebilir diyalog devam etmeli. Bu sadece bizim için değil bölgedeki barış açısından da önemlidir. Birçok alandaki ilişkilerimize yeniden enerji kazandırmaya ve sivil havacılıkla ilgili görüşmeleri yeniden başlatma konusunda karar kıldık. Türkiye ve İsrail en çok karşılıklı ticaret yapan 10 ülke arasında. Geçen sene ticaret hacmimiz 8 milyar doları geçti. Bu seneki hacim de çok ümit verici. Bizler ticaret hacmini ve ekonomik işbirliğini artıma konusunda kararlıyız."

 

Çavuşoğlu, görüşme sırasında Filistin-İsrail ilişkilerine de değindiklerini belirtti.

 

"Biz Birleşmiş Milletler parametreleri içinde iki devletli çözümün barış için tek yol olduğuna inanıyoruz. Kudüs ile ilgili hassasiyetlerimizi paylaştım. Biz her zaman yapıcı bir rol oynadık. Türkiye tekrardan rol oynamaya hazırdır."

 

Yair Lapid de görüşmelerin verimliliğinden söz etti:

 

"Türkiye, İsrail'i tanıyan ilk Müslüman ülkedir bu yüzden biz her zaman diyaloga geri dönmeyi biliyoruz. Bir Türk bakanın 15 yıl sonra yaptığı ilk ziyaret sonrası sadece siyasi değil ekonomik gelişme olduğunu da gördük. Amacımız ülkelerimizin karşılıklı avantajlarını birlikte kullanmak. Salgın döneminde bile işbirliğimiz devam etti. Bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Diplomasinin de ötesinde İsrailliler Türkiye'yi çok seviyor. Çok sayıda uçak Türkiye'ye gidiyor. Bugün ilişkilerimiz için yeni bir çerçeve oluşturduk. Bundan ilerde çocuklarımız da faydalanacak."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha