• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Erdoğan'dan Putin'e Esad eleştirisi

Erdoğan'dan Putin'e Esad eleştirisi
0 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova'da Esad'ı ağırlayan Putin'i eleştirerek "370 bin insanın kanına giren kişiyi, kırmızı halıyla karşılamanın diplomaside yeri olabilir mi?" dedi.

24 Ekim 2015 Cumartesi 13:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Fahri Doktora ve Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan konuşmasında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Moskova'da görüşmesi için "370 bin insanın kanına giren bir kişiyi, kırmızı halıyla karşılamanın devletlerarası diplomaside yeri olabilir mi? Maalesef insanlık bunu da gördü. Görüşmelerimizde farklı konuşup daha sonra farklı uygulamalara girenleri gördük" dedi.

 

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

 

"Aynı şeyi işte Kuzey Suriye'deki gelişmelerde görüyoruz. Şu anda Tel Abyad'da hemen bir kanton ilan etme olayı var. Kanton ilan ederken acaba orada sadece terör örgütü mensuplarının dışında sivil vatandaş olarak kim var? Dert tamamen Kuzey Suriye'yi ele geçirmek.

 

"KOBANİ'DE YAPILANI GÖRDÜNÜZ"

 

Şunu açık söylüyorum. Biz Kuzey Suriye'yi bir defa bunların yaptıkları planlamaya asla kurban etmeyeceğiz. Bu bizim için tehdit oluşturmaktadır. Bu tehdide evet dememiz mümkün değildir. Bu Tel Abyad da Cerablus'ta da böyledir. İşte Kobani'de yapılanı gördünüz. Yapılan neydi? Aynıydı. Bu insanlar kaçtığı zaman bu millete sığındılar. Bize gelip 'Size çok teşekkür ediyoruz... Şu anda 2,5 milyon insanı siz hakikaten insanı barındırıyorsunuz. Size bugüne kadar yardımcı olamadık, ama bundan sonra yardımcı olmamız lazım' diyorlar.

 

"LAF VAR AMA İCRAAT YOK"

 

Tamam da hep laf var. Uygulamaya gelince bir şey yok. Bakın 8 milyar dolar şu ana kadar yaptığımız harcama, sadece kamplarda. Bugün sadece İstanbul'da 500 bine yakın Suriyeli mülteci var. Aynı şekilde Gaziantep'te kampların dışında sayılar hak getire... Bunları da belediyelerimiz, STK'lar hepsi desteklemek suretiyle altından kalkıyoruz. Ama batı duyarlı mı değil. O ne yapıyor kapısını kapatıyor. Almam diyor. Denizde boğuluyorlar, bırakın boğulsun diyor. Oralarda sahil güvenlik botlarımız gidiyor kurtarıyor. Alıyor ülkemize getiriyor, sonra da gönderiyor.

 

NOBEL ÖDÜLÜ AÇIKLAMASI

 

Nobel ödülü meselesi çıktı. Filanca ülke 30 bin mülteci alacak, hemen bir nobel verelim... Nobeli aslında hak edenler, sınırlarıan gelen insanlara kapılarını kapatanlar değil. Ülkelerinin özgürleştirilmesini bekleyen Suriyeli kardeşlerimizdir. Ve onlara sahip çıkan Gaziantepli İstanbullu kardeşlerimdir."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha