• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP’den yerel seçim için ‘güç birliği’ mesajı: Yan yana gelmeliyiz

HDP’den yerel seçim için ‘güç birliği’ mesajı: Yan yana gelmeliyiz
0 0

Partisinin Bursa’daki kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yaklaşan yerel seçimlere işaret ederek ‘güç birliği’ mesajı verdi ve ‘yan yana gelmenin’ önemine vurgu yaptI.

18 Kasım 2018 Pazar 19:05

Partisinin Bursa’daki kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yaklaşan yerel seçimlere işaret ederek ‘güç birliği’ mesajı verdi ve ‘yan yana gelmenin’ önemine vurgu yaptı: “Tüm toplumsal muhalefeti, tüm muhalefet partilerini, emek demokrasi güçlerini, demokrasiden, barıştan yana olan herkesi ortaklaşmaya, yan yana gelişe davet ediyoruz. Çok güçlü bir adıma ihtiyaç var.”

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa İl Örgütü 2’nci Olağanüstü Kongresi’nde konuşan partinin eş başkanı Sezai Temelli, Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere dönük mesajlar verdi.

 

Erdoğan’a ‘özgürlük’ yanıtı: Danimarka’da yaşadığını sanıyor

 

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yasaklardan ziyade özgürlüklerin konuşulduğu bir ülkede yaşıyoruz” ve “Gençliğimiz faşizm atmosferinde geçti” sözleri üzerinden iktidarı eleştiren Temelli, “O kadar rahat yalan söylüyor ki, her şeyleri yalan, doğru söyleseler hasta olurlar” dedi.

 

“Hatırlar mısınız, bir ara tarihleri karıştırıyordu, şimdi de memleketleri karıştırıyor. Demek bu Danimarka’da yaşadığını sanıyor, tatile geliyor buraya. Hani tatile gittiğinizde her şey güllük gülistanlıktır. Bu da demek ki öyle. Bu ülkede fikir özgürlüğü, basın özgürlüğü, insan hakları meseleleri hiç bu kadar sıkıntılı olmamıştı. Birçok insan fikrinden dolayı cezaevinde, gazeteciler cezaevinde; Cumhurbaşkanı diyor ki ‘Bu ülkede düşünce özgürlüğü var’. Böyle bir yalan dolan, hile ile karşı karşıyayız.”

 

‘Güç birliği’ mesajı

 

“Şimdi tüm bunlardan kurtulma zamanı” diye devam eden Temelli, “24 Haziran’da başladık, 31 Mart’ta çok daha güçlü bir adım atacağız” dedi.

 

İlkin ‘kayyumları ve kayyumcu zihniyeti süpürüp atacaklarını’ dile getiren Temelli, devamla da yerel seçimler için ‘güç birliği’ mesajı verdi ve ‘yan yana gelmenin’ önemine vurgu yaptı.

 

“Bu yolsuzluktan, bu yalandan, bu savaştan kurtulmak için yerel seçimlere giderken güçlerimizi birleştirmeliyiz, örgütlerimizi güçlendirmeliyiz. Yan yana gelmeliyiz. Her evin kapısını çalmalıyız, ortaklaşmalıyız. Kendimizi de kentimizi de halkın yönetmesi için herkesi siyasete davet etmeliyiz.

 

“Siyaset günleri geldi çattı, kimse geri durmamalı. Haklarımızın savunucusu olarak biz özgür, demokratik bir ülkeyi var etmek için yan yana gelmeliyiz. 7-24 çalışarak, örgütsel çalışmalarımızı tabana yayarak, her sandıkta, her okulda var olarak, her mahallede meclislerimizi kurarak yerel seçimlere hazırlanmalıyız. Belediye meclisleri için de büyükşehir için de iddialı hazırlanmalıyız.

 

“Bu süreçten güçlü bir şekilde çıkacağız. Bugün bu ülkenin ihtiyaç duyduğu önemli bir şey de yan yana gelmektir. Biz bu konuda tüm toplumsal muhalefeti, tüm muhalefet partilerini, emek demokrasi güçlerini, demokrasiden, barıştan yana olan herkesi bu ortaklaşmaya, yan yana gelişe davet ediyoruz. Çok güçlü bir adıma ihtiyaç var.

 

“Çok az bir zaman kaldı, o yüzden halkın taleplerini dinlemek, halkın iradesine saygılı olmak, onun yol göstericiliği ile adımları atmak zorundayız. Nasıl ki Amed’de Van’da belediyelerimizi kayyumlardan kurtaracaksak Türkiye’nin her yerinde de bu iktidarı geriletmek için güç birlikleri yapacağız, üzerimize düşeni yapacağız. Bu tıkanmış yolu hep birlikte açacağız. İşte o zaman Kürt sorununun çözümü de, demokrasi ve barış sorununun çözümü de çok büyük bir mesafe katedecektir.

 

“Herkesi bu mücadeleye, yan yana olmaya davet ediyoruz. Gelin hep birlikte yürüyelim, yürüyelim ki bütün tıkanıklıklar aşılsın, barajlar yıkılsın, kayyumcu zihniyet faşizmin çöplüğüne atılsın.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha