• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP: Kar ve ranta dayalı ekonomiden vazgeçilmezse işsizliğe son verilemez

HDP: Kar ve ranta dayalı ekonomiden vazgeçilmezse işsizliğe son verilemez
0 0

HDP'nin işsizlik verilerine dair açıklamasında, kar ve ranta dayalı ekonomi politikalarından vazgeçilmedikçe ve toplumun ihtiyaçlarını öne alan sosyal ekonomi politikalarına dönüş yapılmadıkça işsizliğe ve yoksulluğa son verilemeyeceği belirtildi.

16 Ekim 2018 Salı 22:05

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Emek, Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı işsizlik verilerine dair yazılı açıklama yaptı.

 

Açıklamada, ekonomiye duyulan güvenin düştüğü, faiz oranlarının yükseldiği, enflasyon oranlarının ise 2002 düzeylerine doğru yükselişe geçtiğine işaret edildi.

 

Açıklamada, şöyle denildi:

 

"Sigortasız çalışan sayısı 10 milyonun üzerine çıkmıştır. Geniş tanımlı işsiz sayısı 6 milyon 310 bin kişiye yükselmiştir. Mevsimsel etkilerden arındırılmış istihdam verisi düşmüş, gençlerde ve üniversitelilerde işsiz sayısı yeniden 1 milyonun üzerine çıkmıştır. İstihdamsız nüfus yoksullaşma ile yüz yüzedir.

 

24 Haziran seçimlerinden hemen sonra derinleşen ekonomik kriz önce hızlı kur artışı şeklinde yaşanmış, daha sonra ise fiyat artışları nedeniyle yıllık TÜFE’nin yüzde 25, ÜFE’nin yüzde 46 bandına çıkmasıyla devam etmiştir. Artan kur, faiz ve enflasyon nedeniyle firmaların konkordato ve iflas durumlarını yaşaması, istihdamın azalmasına ve işsizliğin artmasına neden olmuştur. AKP Genel Başkanı’nın ‘100 günlük programını’ açıkladığı 3 Ağustos’tan bu yana TL’nin ‘değersizleşmesi’ yüzde 40’ları aşmıştır. Ekonomiye duyulan güven, 2008 küresel krizinin düzeylerine (yüzde 71) düşmüş, faiz oranları 2018 yılbaşına göre yüzde 100’ün üzerinde artmış, enflasyon oranları ise 2002 düzeylerine doğru yükselişe geçmiştir."

 

'AKP HALKI YOKSULLAŞTIRMAKTADIR'

 

Açıklamada, "Bugüne kadar işsizliği tek haneye indireceğini ifade eden AKP, ‘Yeni Ekonomi Programı’ ile birlikte işsiz sayısının yükseleceğini söylemektedir. Yine kur krizi etkisiyle dış ticaret hacmi daralmaya başlamış, Eylül’de ihracat yüzde 6,5 ithalat ise 22,7 azalmıştır. Üretim artmadan cari fazla vermeye başlayan ekonomide, kriz yoksullaştırmaktadır. İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden yandaşlarını ve usulsüz bir şekilde kamu bankalarını fonlayan AKP politikaları halkı yoksullaştırmaktadır" denildi.

 

Açıklamanın devamında HDP’nin konuya dair talepleri şöyle sıralandı:

 

İşsizlerin işsizlik sigortası fonundan yararlandırılması kolaylaştırılmalıdır.

 

AKP’nin emekçilerden aldığı vergi ve vergi benzeri kesintiler durdurulmalıdır.

 

İşsizliğe karşı ücretler korunarak çalışma saatleri kısaltılmalı haftalık 35 saate indirilmelidir.

 

Emekçilerin aleyhine olan ‘Zorunlu Bireysel Emeklilik’ uygulamasına son verilmelidir. İşçileri, emekçileri ‘Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmaya ve gasp edilen emeklerini korumaya çağırıyoruz.

 

Açıklamada, kar ve ranta dayalı ekonomi politikalarından vazgeçilmeksizin ve toplumun ihtiyaçlarını öne alan sosyal ekonomi politikalarına dönüş yapılmaksızın işsizliğe ve yoksulluğa son vermenin olanaksız olduğu vurgulandı.

 

Açıklamada, şu çağrı yapıldı:

 

“HDP olarak, işçileri, emekçileri, kadınları, gençleri, emeklileri, öğrencileri, işsizleri, esnafı, çiftçiyi, bütün kriz mağdurlarını kazanımlarını korumak, krizin faturasının emekçilerin ve ezilenlerin sırtına yıkılmasını önlemek için birleşik mücadeleye çağırıyoruz.”

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha