• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP’li Baluken: PYD, YPG ve YPJ’yi sarayın duyacağı şekilde selamlıyoruz

HDP’li Baluken: PYD, YPG ve YPJ’yi sarayın duyacağı şekilde selamlıyoruz
0 0

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “PYD, YPG ve YPJ’yi, insanlık onuru için Rojava’da direnenleri Amed halkı olarak buradan sarayın duyacağı şekilde selamlıyoruz” dedi.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
 ‘Kürt düşmanlığı bunları uluslararası dilenci pozisyonuna getirmiş’

Diyarbakır’da partisinin milletvekili adaylarının tanıtıldığı toplantıda konuşan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin yoğunlukta olduğu Rojava bölgesinde kontrolü elinde bulunduran Demokratik Birlik Partisi’ni (PYD) ‘terör örgütü’ ilan edenlere şu sözlerle yüklendi: “Kürt düşmanlığı bunları uluslararası dilenci pozisyonuna getirmiş. Bütün dünya demokratik Suriye’ye giden çözüm formülü’nun Rojava’daki iradeyi tanımaktan geçtiğini yüksek sesle dile getiriyor. Bunu kabul etmeyenler uluslararası zeminde çalacak kapı bulamayacak düzeyde, kendilerini dünyaya rezil edecek şekilde PYD, YPG ve YPJ’ye terör örgütü denmesi için çabalamaya devam ediyor.”

Özür dilemek zorunda kalacaklar

“PYD, YPG ve YPJ’yi, insanlık onuru için Rojava’da direnenleri Amed halkı olarak buradan sarayın duyacağı şekilde selamlıyoruz. Bugün çırpınanlar yarın oradaki halklarımızdan özür dilemek zorunda kalacaklar” diyen Baluken, 1 Kasım seçimlerinde AKP’nin Rojava politikasının da oylanacağını savundu.

Yüksekdağ’a soruşturma açılmıştı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında “Sırtımızı YPG’ye, YPJ’ye dayıyoruz” sözleri nedeniyle soruşturma açılmış, bu ifadeler AKP’ye yakın çevrelerce HDP’nin PKK ile ilişkisine kanıt olarak gösterilmişti.

Kaynak: diken.com.tr
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha