• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP'li Özkan: Müdahale edilmezse mahpusların cezaevinden tabutlarının çıkması söz konusu

HDP'li Özkan:  Müdahale edilmezse mahpusların cezaevinden tabutlarının çıkması söz konusu
0 0

HDP Muş Milletvekili ve Cezaevi Komisyonu Sözcüsü Burcu Çelik Özkan, “Her saatin her dakikanın önemi var. Müdahale edilmezse mahpusların cezaevinden tabutlarının çıkması söz konusu” dedi.

30 Mart 2017 Perşembe 18:50

Şakran Cezaevi’nde devam eden açlık grevine ilişkin yetkililerle görüşen HDP Muş Milletvekili ve Cezaevi Komisyonu Sözcüsü Burcu Çelik Özkan, “Her saatin her dakikanın önemi var. Müdahale edilmezse mahpusların cezaevinden tabutlarının çıkması söz konusu” dedi.


İzmir Şakran Cezaevi’nde PKK ve PAJK’lı tutukluların “PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, bölgede köylerde devam eden ablukanın kaldırılması ve cezaevlerinde yaşanan ağır hak ihlallerinin son bulması” için süresiz dönüşümsüz başlattığı açlık grevi 44’üncü gününü geride bırakırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Burcu Çelik Özkan, Şakran Cezaevi’nde devam eden açlık grevlerine ilişkin, cezaevi yetkilileriyle görüştü. Görüşme sonrasında HDP İzmir İl Binasında, HDP İl ve ilçe yöneticileri, tutsak yakınları ve partililerle birlikte basın açıklaması düzenledi.


‘HAK İHLALLERİ ARTARAK DEVAM EDİYOR’
 

Türkiye cezaevlerinde hak ihlallerinin artarak devam ettiğine dikkat çeken Özkan, “Özellikle OHAL öncesi ve sonrası KHK çıkan kararnamelerin ardından çıkan ilk yansıması cezaevlerinden olmuştur. Görüş haklarının kısıtlanması, telefon haklarının kısıtlanması yasal hakların kısıtlandığı engellendiği bir süreçtir. Gelinin bu noktada açlık grevi gelinen bir sonuç oldu” dedi.
 

'KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM'
 

Tutuklular ile yapılan görüşmelerin avukatlar üzerinden yapıldığını söyleyen Özkan, “Çünkü HDP’li vekiller görüşlere sokulmuyor. Uygulanan bu baskının aslında zulmün ve şiddetin dışarıdaki gibi muhalif kesimlerin sesi nasıl kıstırılmaya çalışıyorsa içerde aynı uygulamayı görüyoruz. OHAL sürecinin cezaevlerindeki yansıması ortaya çıkıyor. Bu anlamda örneğin Türkiye cezaevlerinde Edirne ve Şakran açığa çıkan bir şey ince aramadır. Bu kabul edilemez bir durumdur” diye belirtti.
 

‘KHK'LERLE CEZAEVLERİ YÖNETİLMEMELİ'
 

Şakran’daki kimlik kartı dayatması var olduğunu hatırlatan Özkan, “Bunların hepsi insanlık dışı muameledir. Mahpusların kabul etmemesi ve direnç göstermesi fiziksel işkence olarak açığa çıkmıştır. Yapılması gereken şudur: Bu anlamda söz sahibi olan yetkili olan herkesin yetkili ağızdan söylüyoruz; bir araya gelinip tutsakların talepleri çözülebilir. Bu kadar açığa çıkan sebep KHK ile kararnamelerdir. KHK'ler biran önce vazgeçilmelidir. Bizim dışımızda bütün parti kurumlarının sivil toplumun biran önce refleks ve tepki göstermesi gerekiyor. Yanımızda bu açıklamayı mahpus yakınları ile birlikte yapıyoruz. Bu anlamda çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde ifade etti.
 

‘HİÇBİR YARGI GÖZETMEDEN'
 

Edirne’de 2 tutsağın sağlık durumlarının çok ciddi olduğuna dikkat çeken Özkan, “Şakran’da tutsakların durumları çok kötü olduğunu biliyoruz. Her saatin her dakikanın önemi var. Müdahale edilmese mahpusların cezaevinden tabutlarının çıkması söz konusu. Durum ciddi. Hiç bir siyasi kaygı bedenlerini çözüm noktasında ortaya koyan insanlardan değerli değildir” şeklinde konuştu.
 

HDP
0 0
İLGİLİ HABERLER
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha