• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP'li vekiller: Cezaevlerinde devam eden açlık grevleri artık ölüm sınırına dayanmıştır

HDP'li vekiller: Cezaevlerinde devam eden açlık grevleri artık ölüm sınırına dayanmıştır
0 0

Kandıra cezaevinde bulunan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak ile Silivri cezaevinde bulunan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, açlık grevlerinin ölüm sınırına dayandığını açıkladı.

4 Nisan 2017 Salı 20:30

Türkiye’nin farklı cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin, cezaevlerinde bulunan HDP’li milletvekillerinden uyarı geldi.

 

Şakran Kadın, Sincan Kadın ve Tarsus Kadın cezaevleri başta olmak üzere Şakran T1, T2, T3, T4, Tekirdağ T1, Bolu F Tipi ve Hatay T Tipi cezaevlerinde 17’si kadın toplam 76 tutuklunun açlık grevini sürdürdüğü bilgisini paylaşan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, açıklamasında hükümetin duyarsızlığını sürdürdüğüne dikkat çekti. Irmak, duyarlılık çağrısında da bulunarak şunları söyledi:

 

“DEMOKRATİK KANALLAR AÇILMALI”

 

“Bugün itibariyle kimi cezaevlerinde 50. gününe yaklaşan ve süresiz dönüşümsüz devam eden açlık grevlerine hükümetin iyi niyetle yaklaşmaması ve baskı politikasını artırması sonucunda cezaevindeki milletvekillerimiz de dönüşümlü olarak greve destek vermektedirler.

 

Edirne F Tipi Cezaevi’nde 25 Şubat’ta süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine giren tutsakların taleplerine dikkat çekmek amacıyla Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekilimiz Abdullah Zeydan’ın da greve destek vermesiyle kamuoyunda gündem olabilmiş ve cezaevi yönetiminin diyalog yollarını açmasıyla eylem sonlanabilmişti.

 

Sivil toplum örgütleri ve demokrasi güçleri başta olmak üzere tüm halkımızı cezaevlerindeki hak ihlalleri konusunda ve süresiz dönüşümsüz devam eden açlık grevleri konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Yine hükümeti derhal OHAL’i kaldırmaya, cezaevleri üzerindeki tecrit ve baskı politikalarına son vermeye ve Kürt sorununun çözümü noktasında demokratik kanalları açarak barış ve diyalogu esas almaya çağırıyoruz.”

 

“AÇLIK GREVLERİ ÖLÜM SINIRINA DAYANMIŞTIR”

 

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, kendisinin de 4 gündür açlık grevinde olduğunu belirten Beştaş, “Cezaevlerinde devam eden açlık grevleri artık ölüm sınırına dayanmıştır” dedi.

 

1 Nisan'da başlattıkları açlık grevi eylemlerinin ‘hukuka ve yasaya uyulması çağrısı’ olduğunu belirten Beştaş, açıklamasında şunları belirtti:

 

“Biz milletvekillerinin, şahsımıza yönelik hiçbir talebi bulunmamaktadır. Talebimiz; süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerinin başlangıç dayanağı olan, cezaevlerinde gayri insani ve onur kırıcı uygulamalara son verilmesidir.”

HDP
0 0
İLGİLİ HABERLER
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha