• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP'nin referandum şarkısı 'Bejin Na' Türkiye genelinde yasaklandı: “Devletin dili Türkçedir”

HDP'nin referandum şarkısı 'Bejin Na' Türkiye genelinde yasaklandı:  “Devletin dili Türkçedir”
0 0

Birkaç kentte yasaklanan HDP’nin Kürtçe referandum şarkısına Türkiye genelinde yasak getirildi. Yasak kararında “Devletin dili Türkçedir” vurgusu da yapıldı.

4 Nisan 2017 Salı 20:46

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) referandum çalışmaları kapsamında hazırlanan Kürtçe şarkısı “Bejin Na” (Hayır Deyin) Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla Türkiye genelinde yasaklandı.

 

Hakimlik yasak kararında şarkının Anayasa’nın ilk 3 maddesine aykırı olduğunu belirtirken, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” iddiasına yer verdi.

 

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı “Tek Bayrak, tek devlet, tek millet” sözlerine, şarkıda “Hayır” denmesinin Anayasa’nın ilgili maddelerine aykırı olduğuna yer verdi.

 

Şarkının yasaklandığı Türkiye genelinde HDP il ve ilçe binalarına tebligatla bildirildi.

 

Mahkemenin ilgili kararı şöyle:

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından referandum çalışmalarında kullanılmak üzere hazırlatılan ve partinin internet sitesi olan http://www.hdp.org.tr URL adresinde bulunan propaganda materyallerinden, Kürtçe “Bejin Na” (Hayır Deyin) isimli şarkının sözlerinde yer alan kelimelerin (Hayır Hayır tek bayrağa, Hayır Hayır tek millete, Hayır tek dile Hayır) Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında belirtilen “Türkiye Devleti, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. İbaresine aykırı olduğu ve Türk Ceza Kanununun 216. Maddesinde belirtildiği üzere halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği, 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanununun “Demokratik Devlet Düzeninin korunması ile ilgili yasaklar” başlıklı 78. maddesi “Devletin tekliği ilkesinin korunması” başlıklı 80. Maddesi “Azınlık yaratılmasının önlenmesi” başlıklı 81. Maddesi ve “Bölgecilik ve ırkçılık yasağı” başlıklı 82. Maddesine muhalefet ettiği değerlendirilen, Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 01/04/2017 tarih ve 2017/1410 D. İş Sayılı kararı ile Kürtçe Bejin Na (Hayır Deyin) isimli şarkının yasaklanmasına karar verilmiştir.

HDP
0 0
İLGİLİ HABERLER
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha