• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç: Bu seçim aynı zamanda demokrasi ve hukuk referandumudur

HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç: Bu seçim aynı zamanda demokrasi ve hukuk referandumudur
0 0

Yerel seçimlerin önemine dikkat çeken HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, “Bir yerel yönetim seçimi değildir. Aynı zamanda demokrasi ve hukuk referandumudur. Tek adamın kararlarına göstermiş olacağı direnişin seçimi olacak” dedi.  

21 Ekim 2018 Pazar 17:16

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli başkanlığında, Diyarbakır İl Binasındaki Vedat Aydın Konferans Salonu’nda Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, MYK toplantısı ve dün Diyarbakır’da yapılan “Yerel Yönetim Çalıştayı’na ilişkin basın toplantısı düzenledi.

 

Çalıştayda birçok il ve bölgedeki değerlendirmelerin sonuçlarını ele aldıklarını dile getiren Oluç, 1978’den bugüne kadar yerel yönetimler konusundaki deneyimleri, eksik ve yanlışları ele aldıklarını dile getirdi. Çalıştayda önümüzdeki döneme ilişkin taslak metinleri de tartıştıklarını kaydeden Oluç, çalıştayın taslağını de önümüzdeki hafta kamuoyu ile paylaşacaklarını ve taslağın da “Yerel Demokrasi Sözleşmesi”nin ilk taslak tartışması olacağını ifade etti. Yerel demokrasiyi güçlendiren bir politika izlediklerini kaydeden Oluç, “Bu yerel seçim çalışmalarını bu anlayışla sürdüreceğiz. Tüm Türkiye’de bu anlayışla çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi.  

 

Belediyelere atanan kayyum politikalarını da ele aldıklarını belirten Oluç, “Yaklaşık 2 yıldan fazladır sürdürülen kayyum politikalarıyla halkın iradesi yok edildi. Bu kayyum politikalarına karşı tavrımız nettir. Kayyum atanan tüm belediyeleri kazanacağız. Halk, iradesini net bir şekilde ortaya koyacaktır” diye konuştu. Yerel seçimlerde, kayyum atanan belediyeler ile 2014 yerel seçimlerinde kazanamadıkları belediyeleri kazanacaklarını aktaran Oluç, “Bu çok önemli bir hedeftir. Kayumlar, Kürt halkı tarafından asla benimsenmedi. Halk, kendi yereline, ilçesini, köyüne ve şehrine sahip çıkacaktır” şeklinde konuştu.

 

‘KAYBETMİŞLİĞİN İLANIDIR’

 

AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel seçim çalışmalarının startını verdiklerini belirten Oluç, yerel seçim çalışmalarını da HDP’yi hedefe alarak yaptıklarını kaydetti. Erdoğan’ın “kayyum atarız” sözlerini hatırlatan Oluç, “Bu açıklama, AKP ve Erdoğan’ın bölgede kaybetmişliğinin ilanıdır. Erdoğan, HDP’nin adaylarının ret edilmesi için YSK’ye baskı  yapıyor” diye konuştu.

 

‘SEÇİM HİLELERİNİN YAPILACAĞININ İLANIDIR’

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından görevden alınan 259 muhtarı da hatırlatan Oluç, “Muhtarlık seçimleri, toplumdaki doğrudan demokrasinin en net biçimidir. Halkın iradesi tanınmıyor. HDP’nin en yüksek oy aldığı yerlerin muhtarlarını aldılar. Tamamen hukuk dışı ve keyfidir. Soylu eliyle bu iktidar ‘köyden ve mahalleden en temel seçimlerde bile seçim hilelerini yapacağız’ demiştir. İktidar bunu demiştir. Seçim hilelerinin yapılacağının ilanıdır” şeklinde konuştu. 

 

Bütün siyasi operasyonlara rağmen üyeleri, örgütleri ve seçmenleriyle birlikte kararlı bir şekilde seçimlere hazırlandıkları aktaran Oluç, “Hangi baskıyı yaparsa yapsın bu çalışmalardan vazgeçmeyeceğiz. Mutlaka ve mutlaka halkın siyasi iradesi sandığa yansıyacaktır ve bunu da tüm dünya görecektir” ifadelerini kullandı.

 

‘GİTTİĞİNİZ YOL YANLIŞ’

 

Erdoğan’ın dünkü Diyarbakır ziyaretine de değinen Oluç, Erdoğan’a şu sözlerle seslendi: “24 Haziran’da istediğinize ulaşamadığınızı siz de gördünüz. Emin olun, bu uygulamalarınızla arzu ettiğiniz hiçbir neticeye de ulaşamayacaksınız. Yerel seçimler, Kürt halkı için bir inat ve onur haline gelmiştir. Milyarlarca yatırım ve rüşvetlere rağmen insanların kendi kültüründen ve dilinden vazgeçmesi mümkün mü? Gittiğiniz yol yanlış.”

 

‘SİZ SAVAŞÇISINIZ’

 

Erdoğan’ın Diyarbakırlılar için sarf ettiği “Kalplerini fethedemedik” sözüne de Oluç, “İnsanların kalbini kazanmak için çaba sarf etmiyorsunuz, fethetmek için adım atıyorsunuz. Fetihçi bir anlayışla insanlar, size boyun eğmez. Ne kalplerini ne de sokaklarını fethedebilirsin. Diyarbakırlıların kalbine giden yol, adalet, barışçı, demokrasi ve özgürlük yoludur. Ama o yol size uzak. Siz barışçı değil savaşçınız. Ne Diyarbakır ne de başka illerde istediğiniz sonucu alamazsınız” yanıtını verdi.

 

‘DEMOKRASİ VE HUKUK REFERANDUMUDUR’

 

Kürt halkının temsilcilerinin tutukluluk haline de dikkat çeken Oluç, “Yüksekdağ ve Demirtaş, belediye eşbaşkanlarınmız, Gültan Kışanak, Leyla Güven, bu rehin tuttuklarınızı halk unutmayacak. 31 Martta, halk kendisini yönetmek için mutlaka kazanacaktır. Bir yerel yönetim seçimi değildir. Aynı zamanda demokrasi ve hukuk referandumudur. Tek adamın kararlarına göstermiş olacağı direnişin seçimi olacak. Yok sayılan halkın iradesi, iradesine de sahip çıkacak. Ve AKP’ye de gereken dersi verecektir” diye konuştu.

 

‘ORTAKLAŞTIK’

 

HDP’nin dün Diyarbakır’da Kürt partiler ile yaptığı toplantıya ilişkin de konuşan Oluç, “Çok önemli bir toplantıydı. İyi geçti. Önümüzdeki dönemde, çeşitli görüşlerden olan partiler ile ortak hangi adımlar atılacağı konusunda ortaklaştık. Kürt olmanın, Kürtçe anadili ve konuşmanın neredeyse suç sayıldığı, kültür ve edebiyatının yok edildiği bir dönemde böyle bir ortaklık son derece önemlidir ve kıymetlidir” şeklinde konuştu. HDP’nin, yerel seçimde Batı’da yapacakları ittifaklara da değinen Oluç, “Temel perspektifimiz, AKP-MHP koalisyonunu bütün yerellerde geriletmek için çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Yerel örgütlerle, vakıf, siyasi parti yani tüm demokrasi ve emek bloğuyla adım atacağız. Yerel demokrasi buluşmalarına destek vereceğiz” dedi.

 

“Andımız”ın yeniden okutulması kararına ilişkin de konuşan Oluç, “Andımız isimli bir metin vardır. Kendisi de ruhu da bugünkü iktidardır. Her açıklama, demeç her konuşması bu perspektifle yapılan açıklamalardır. Tekçi bir anlayışla ırkçı yanları olan bir metindir. MHP, Bozdağ’ın Kürt olmasına bile tahammül edemez hale geldi. Bozdağ, adalet ve hukuka son derece olumsuz katkılar yapmış bir bakandır. Sizin kimliğiniz bile tartışma konusu yapılabilir. Türkiye’deki tüm farklıları, demokratik bir ortamda yaşamasının mücadelesini vereceğiz” diye konuştu.

 

‘HALK CEVABINI VERECEKTİR’

 

AKP-MHP ittifakının Türkiye’yi vahim bir noktaya getirdiğini belirten Oluç, “Her gün eleştiriyoruz, ancak daha fazlasını yapmak gerekir. Havalimanı işçileri, artık bu işin doruk noktası oldu. Havaalanında bir işçinin cesedine rastlandı. Orada toprak altına gömülmüş başka cesetler olabilir. Burası, vahşet sahasına dönüşmüş. İşçinin kimliği ne bakan, ne de şirket tarafından hala açıklanmamıştır. Bizi bu duruma AKP ve MHP koalisyonu getirdi. Bu iktidar koalisyonuna halk cevabını verecektir” ifadesinde bulundu.

 

‘OLUMLU OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

 

Bir gazetecinin CHP  ile ittifak yapıp yapmayacaklarına ilişkin sorduğu soruya Oluç, “İktidarın elinde tuttuğu, büyükşehirler ve şehirler konusunda eğer muhalefet güçleri önemli bir sonuç alırsa, Türkiye demokrasisine olumlu katkılar sağlayacaktır. Yerellerde o şekilde sürecek. Demokrasinin hukuku en geniş güçler ile olumlu olacağını düşünüyoruz. Resmi bir toplantı ve görüşme yoktur şu ana kadar” dedi.

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha