• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İran, Türkiye-Irak yakınlaşmasından memnun: Sırada Suriye ile ilişkiler var

İran, Türkiye-Irak yakınlaşmasından memnun: Sırada Suriye ile ilişkiler var
0 0

Başbakan Binali Yıldırım’ın Irak ziyaretini ‘memnuniyetle’ karşıladığını açıklayan İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, aynı ilişkinin Suriye’yle de kurulmasının umut edildiğini söyledi.

8 Ocak 2017 Pazar 13:40

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’nin başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Yıldırım’ın Irak ziyaretini, “Türkiye- Irak arasında gerilimin düşmesi ve dostluk ilişkilerinin yeniden kurulmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bölge milletlerinin saadeti, gerginlikten kaçınıp bölgesel işbirliğinden geçer” ifadeleriyle değerlendirdi.

 

Velayeti, Türkiye’nin Irak’a yönelik adımını ‘olumlu’ olarak tanımlayan Velayeti, “Bu dostluk ilişkisinin Türkiye ve Suriye arasında da kurulmasını umut ederiz. Türkiye ve Suriye arasında var olan gerilim ne Türkiye’nin yararına ne de Suriye’nin yararınadır. İki ülke arasındaki ilişkilerin Türkiye’nin komşularıyla benimsediği ‘sıfır sorun’ dönemine geri dönmesini temenni ederiz” diye konuştu.

 

Ne olmuştu?

 

Meclis’ten geçen sınır ötesi harekat tezkeresi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Musul’a kimse giremez” sözlerinin ardından Irak’la Ankara-Bağdat hattı daha da gerilmişti.

 

Irak meclisi Türkiye’yi ‘işgalci’ ilan etmeye hazırlandığını açıklamış, Ankara, Irak meclisinin kararını ‘şiddetle protesto edip’ kınamıştı.

 

‘Topa giren’ ABD, Irak topraklarında bulunan Türk askerinin koalisyon güçlerine dahil olmadığını söyleyip “Türk ordusu izinle gelmemiştir ve illegaldir” demişti.

 

Irak Başbakanı Haydar el Abadi ise Irak topraklarında bulunan Türk askeriyle ilgili “Türklerin macerasının bölgesel bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum” ifadelerini kullanmıştı.

 

Başbakan Binali Yıldırım ise, “Irak hükümeti ne derse desin Türk askerinin varlığı devam edecek” diyerek, Irak ve ABD’ye meydan okumuştu.

 

Son çıkış Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi’den gelmişti: “Türkiye bu konuda geri adım atmazsa tavrımız farklı olur.”

 

Erdoğan, Abadi’nin kendisine hakaret ettiğini öne sürerek, “Sen benim muhatabım değilsin, karatımda değilsin, kalitemde değilsin. Biz bildiğimizi okuyacağız. Kim bu? Irak’ın başbakanı… Önce haddini bil. Şu anda kendileri Başika üssünü kurmamız için bizlere talepleri var. Bunların canlı kayıtları var. Bunlar televizyonlarda yayımlanacak. Şimdi diyor ki Başika’dan çekilin. Türkiye’nin ordusu sizden talimat almaz” demişti.

 

Erdoğan’ın sözleri üzerine Bağdat’ta şu yorum yapılmıştı: “Erdoğan, ateşe benzin döküyor.”

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Irak arasında krize sebep olan Başika kampının gereksiz bir hale geldiğini söylemişti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha