• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kemal Klıçdaroğlu: Digitürk aboneliğinizi sonlandırın,ben de gereğini yapacağım

Kemal Klıçdaroğlu: Digitürk aboneliğinizi sonlandırın,ben de gereğini yapacağım
0 0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yedi televizyon kanalının bir soruşturma gerekçe gösterilerek bünyesinden çıkaran Digitürk’ü boykot etme çağrısında bulunarak, kendisinin de üyeliğini iptal edeceğini duyurdu.

23 Ekim 2015 Cuma 11:05
Kılıçdaroğlu, basın üzerindeki baskıların son olarak ‘Digiturk sansürü’yle vücut bulmasını Nazilerin propaganda bakanlığını üstlenen Joseph Göbbels’i hatırlatarak, “Göbbels, “Gazeteciler, piyano tuşları gibi olmalı, hangi tuşa basarsak o sesi çıkarsın” diyordu. Aynısını istiyorlar. Sadece kendi istedikleri haberi yapsınlar istiyorlar; yapmayınca ölümle tehdit ediyor, baskı uyguluyor, patronlara ceza kesiyor ve de saldırıp dövdürüyorlar. Goebbels taktikleri bunlar” diye konuştu.

‘İktidarın savcısı’

Mahkeme kararı almadan, bu tür bir uygulamanın yapılmasını ‘açıkça iktidarın isteğini yerine getirmek’ olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Medya üzerindeki baskı yeni bir evreye ulaştı. Bir savcının yazısı ile 7 kanalın Digiturk’den çıkarılmasına karar veriliyor. Bu yazıyı yazan savcı açıkça hukuku, anayasayı, yasaları çiğnemiştir. Bu yazıyı yazmakla cumhuriyet değil iktidar savcısı olduğunun göstermiştir. Biz zaten yargının bağımsız ve tarafsız olmadığını biliyoruz, bu olay da yeni bir somut örnektir” dedi.

‘Aboneliğinizi sonlandırın’


AKP’nin panik içinde olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, yurttaşlara Digiturk üyeliğini son verme çağrısı yaparak sözlerini şöyle sürdürdü: “İsteyen istediği kanalı izler, yasak getirerek izlenmesinin engellenmesi düşünülüyorsa bunu başaramayacaklarını herkes biliyor. Bunların dünyadan haberleri bile yok. Yasak getirerek iktidarlarını sürdürmek istiyorlar; ama korkunun ecele faydası yoktur. Mahkeme kararı olmadan Digiturk bunu uygulamaya koyduysa açıkça vatandaşlarıma çağrı yapıyorum aboneliğinizi derhal sonlandırın, bunu herkese tüm vatandaşlara diyorum. Eğer size zorluk çıkarırlarsa en yakın baroya veya en yakın CHP il – ilçe örgütüne başvurun her türlü hukuk desteğini size verecektir. Uygulamayı düzeltmezse ben hemen Ankara’ya dönüşte gereğini yapacağım.” 


KAYNAK: HÜRRİYET
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha