• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Koray Aydın: Teklife ‘Evet’ demek, MHP’nin tasfiyesinin vebalini üstlenmektir

Koray Aydın: Teklife ‘Evet’ demek, MHP’nin tasfiyesinin vebalini üstlenmektir
0 0

MHP’de başkan adaylığına soyunan eski milletvekili Koray Aydın, cumhurbaşkanlığı teklifini içeren anayasa değişikliği teklifine ‘Evet’ demenin, MHP’nin tasfiyesine destek vermek anlamına geldiğini söyledi.

11 Ocak 2017 Çarşamba 21:47

Teklife ilişkin maddeler, Meclis’te kurulan komisyondan AKP ve MHP’lilerin işbirliğiyle 29 Aralık 2016’da geçmişti. Komisyona 21 madde olarak gelen teklif, 18 maddeye düşerken, değişiklik teklifi 9 Ocak’ta Meclis’te görüşülmeye başlamıştı.

 

Yazılı açıklama yapan Aydın, AKP’nin 14 yıldır iktidarda olduğuna ve bugün yaşanan sorunlardaki sorumluluğuna dikkat çekerek, cumhurbaşkanlığı sistemini MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözleriyle eleştirdi: “Sayın Bahçeli’nin 9 Mart 2016 tarihli yazılı açıklamasında işaret ettiği gibi bu teklif, ‘yalnızca bir kişinin egolarını tatmin etmek, mevki tutkusunu karşılamak ve kişisel kariyer açlığını doyurmak için parlamenter sisteme neşter vurmaya teşebbüs ederek geçmişe sünger çekilmesi, 93 yıllık Cumhuriyet mirasının hiçe sayılması anlamına’ gelmektedir.”

 

‘Demokratik hukuk devletinin temel unsurları ortadan kalkacak’

 

Anayasa değişikliği teklifinin kuvvetler ayrılığı ilkesinin tam tersini getireceğini ve demokratik hukuk devletinin temel unsurlarını ortadan kaldırma amacı taşıdığını kaydeden Aydın şöyle devam etti: “Teklif metninde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de seçim kararı alma yetkisi lütfedildiği (!) görülmektedir. Ancak hiçbir gerekçe göstermeden tek başına seçim kararı alacak Partili Cumhurbaşkanının bir oyuna karşılık, parlamentoda yüzde 60 oy, yani 360 milletvekilinin oyu gerekmektedir. Milli iradenin tecelligâhı Gazi Meclis’in düşürüldüğü durum aynen şöyledir: 360’a karşı, bir oy.”

 

‘Evet’ demek, ülkücülerin ortak aklını yok saymak demektir’

 

MHP’li vekillere çağrıda bulunan Aydın, cumhurbaşkanlığı sistemine ‘Hayır’ denmesi gerektiğini belirterek, teklife ‘Evet’ diyecek vekillere şöyle seslendi: “Ülküdaşlarımızın ezici çoğunluğunun karşı olduğu bu teklife evet demek, MHP’nin kuruluş ilkelerini, tarihini, parti programını, seçim beyannamesini ve nihayet ülkücülerin ortak aklını ve bunca yıllık mücadelesini görmezden gelmek; yok saymak demektir. İktidara gelmek için sistemin doğası gereği birinci ve ikinci partilerin yarışını öne çıkaran bu ucube sisteme evet demek, milliyetçi-ülkücü hareketin en büyük eseri MHP’nin göz göre göre tasfiye edilmesinin vebalini üstlenmek demektir.”

 

Referandum için 330 vekilin oyu gerek

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Meclis’te de, referandumda da ‘Evet’ oyu vereceğini söylediği, HDP ve CHP’nin rejim değişikliği getireceği için karşı çıktığı anayasa teklifinin referanduma götürülebilmesi için en az 330 milletvekilinin kabul oyu vermesi gerekiyor.

 

18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin Meclis’te 316 sandalyesi bulunan AKP ve 39 sandalyeli MHP’nin oylarıyla hafta boyu sürecek görüşmelerin ardından kabul edilmesi bekleniyor.

 

AKP, görüşmeleri 24 Ocak’a kadar bitirmeyi planlıyor. Görüşmeler, internet üzerinden Meclis TV sayfasından naklen yayınlanıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha