• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kulis: Babacan ve Davutoğlu arasındaki ‘bildirge’ krizi nasıl çözüldü?

Kulis: Babacan ve Davutoğlu arasındaki ‘bildirge’ krizi nasıl çözüldü?
0 0

Gelecek Partisi ile DEVA Partisi arasında yaşanan bildirge sorununun CHP üst yönetiminin devreye girmesiyle çözüldüğü iddia edildi.

6 Ağustos 2022 Cumartesi 12:04

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan arasında krize neden olan “bildirge sorununun” 6’lı masadan CHP’nin devreye girmesiyle aşıldığı iddiası gündeme geldi.

 

AKP ve MHP’nin Seçim Yasası’nda yaptığı değişikliğin ardından 6’lı masadaki bazı partiler “İttifak içinde ittifak” formülünü tartışmaya açtı.

 

Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve DEVA Partisi’ne ortak bir ittifakla seçime gitme önerisi götürdü. DEVA Partisi’nin bu öneriyi reddetmesinin ardından iki parti arasında gerginlik yaşandı.

 

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre Davutoğlu’nun demeçlerine de yansıyan gerginlik üzerine CHP üst yönetimi devreye girdi ve iki partinin üst yönetimiyle görüştü. CHP kurmayları, şu değerlendirmeyi yaptı:

 

“İktidar iki parti arasındaki tartışmadan medet umuyor. Bu 6 partinin ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlemesi noktasında bir sorun yok. Böyle bir sorun olmayacağını da biliyoruz. Onun dışında alt başlıklarda bazı farklı görüşler olabilir. Ama bunu 6’lı masa dağılıyor diye görmek bazılarının işine geliyor, birilerinin temennisi bu… Böyle bir şey yok.”

 

NE OLMUŞTU? 

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, DEVA ve Saadet Partisi’yle kurmak istedikleri birliktelik DEVA Partisi Başkanlık Kurulu’ndaki 21 ismin teklifi reddetmesiyle gerçekleşmedi. Konuya ilişkin “O bizim kendimizi nasıl tanımladığımızla ilgili bir konu. İstemiyor arkadaşlarımız” diyen DEVA lideri Ali Babacan’a, Ahmet Davutoğlu kırgın bir ifadeyle yanıt verdi. Davutoğlu, “Eğer kimlik diye bir argüman varsa 28 Şubat’a karşı olan bir metnin karşı kimliği 28 Şubatçılıktır. Ben bunu DEVA’ya yakıştırmam. ’28 Şubat’ı kullanarak, yolsuzluk yapanlara karşı mücadele edeceğiz’ diyorsak, karşı kimliği yolsuzluk yapanlardır. Onu da DEVA’ya yakıştırmam. Bu bir tercih. Babacan’ın bunu kimlik diye yorumlaması benim için de şaşırtıcı ama öğretici oldu” açıklamasında bulundu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha