• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kulis: MHP, kayyımdaki belediyeleri alması için AKP’ye destek verecek

Kulis: MHP, kayyımdaki belediyeleri alması için AKP’ye destek verecek
0 0

AKP ve MHP kulislerine göre yerel seçimlerde bir partinin güçlü olduğu ilde diğer parti ‘düşük profilli’ aday çıkartacak. Güneydoğu’da ise MHP’nin AKP’ye vereceği desteğe karşılık, 24 Haziran seçimlerinde oyunu artırdığı illerde MHP desteklenecek.

19 Eylül 2018 Çarşamba 18:37

Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde de ittifak yapmayı gündeme alan AKP ve MHP’nin niyeti somutlaşmaya başladı.

 

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulis haberine göre, AKP’de her ilde aday çıkarılacağı konuşulurken MHP, iki partinin kendi kalelerinde güçlü adayla, diğer partinin ‘düşük profilli’ adayla seçime girmesi formülü üzerinde duruyor. Anayasal zorunluluk nedeniyle iki parti, 24 Haziran’da olduğu gibi yerel seçimlerde “pusulada birliktelik” kuramıyor. Bu nedenle yerelde ittifakın MHP’nin belirlediği gibi ‘protokolde birliktelik’ temelinde gerçekleştirilebileceği değerlendiriliyor.

 

Ankara, İstanbul ve İzmir’de ‘Cumhur İttifakı’nın kaybetmesi durumunda, hem ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeniden hem de AKP iktidarının devlet yönetimindeki otoritesinin sarsılabileceği ifade edilirken, iki partinin sistemi tartışmaya açtırmamak için söz konu üç kentte ittifaka gitmesinin öncelikli olduğu vurgulanıyor. MHP’nin Ankara, İstanbul ve İzmir’de AKP’ye vereceği desteğe karşı Mersin, Adana ve Manisa’da AKP’nin MHP’ye aynı ölçüde destek vereceği belirtiliyor.

 

MHP ise olası ittifakta, kayyım atanan HDP’li 102 belediyenin de ‘Cumhur İttifakı’na geçmesi için söz konusu seçim çevrelerinde AKP’nin desteklenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, HDP’nin elinde bulundurduğu belediyelerin çoğunda MHP’nin AKP’ye destek vereceği, AKP’nin de 24 Haziran seçimlerinde MHP’nin oyunu artırdığı illerde MHP’ye destek çıkacağı belirtiliyor.

 

Edinilen bilgiye göre, MHP’nin destekleneceği illerde AKP’nin, AKP’nin destekleneceği illerde de MHP’nin ‘düşük profilli aday’ çıkarması üzerinde tartışılabileceği görüşü öne çıkıyor. İki parti arasındaki çalışmaları MHP’den Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, AKP’den de Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin yürüteceği ileri sürülüyordu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha