• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Kurtulmuş: 'Bir mektup yazdık, Türkiye ona göre şekillensin' diyecekleri bir Türkiye yok

Kurtulmuş: 'Bir mektup yazdık, Türkiye ona göre şekillensin' diyecekleri bir Türkiye yok
0 0

ABD Başkanı Trump'ın 9 Ekim'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği, Suriye'ye yönelik herhangi bir operasyonun başlatılmaması çağrısını içeren mektup, Türkiye'nin gündemine oturdu.

17 Ekim 2019 Perşembe 15:00

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş aynı gün euronews'e verdiği demeçte mektup diplomasisi günlerinin geride kaldığını söyledi. Kurtulmuş ABD'nin Ortadoğu'daki seçeneğinin 82 milyonluk istikrarlı bir demokrasisi ve bölge ülkelerinin tamamından iyi ekonomisi olan Türkiye ile birkaç bin militandan oluşan terör örgütü arasında menfaati bakımından tercihinin Türkiye olacağını belirtti.

 

Kurtulmuş, tarihte Türkiye-ABD ilişkilerinin en gergin olduğu dönemlerin başında gelen 60'lı yıllarda başlayan Kıbrıs Bunalımı sırasında dönemin ABD Başkanı Lyndon B. Johnson'ın yazdığı mektubun iki ülke arasında ipleri gerdiğine dikkat çekti.

 

Kurtulmuş, "Gerilimler olacaktır, fikir ayrılıkları olacaktır, politika farklılıkları olacaktır. Bunu iyi görmemiz lazım, hiçbir zaman yeknesak bir çizgide giden, tek düze bir şekilde devam eden bir Türkiye-Amerika ilişkileri yok. Bir şey daha yok, artık eski Türkiye’de yok. Yani 'Bir mektup yazdık, Johnson mektubunu yazdık, Türkiye ona göre kendisi şekillensin' ya da 'Kıbrıs Harekatı’ndan sonra şunu söyledik, Türkiye onu yapsın' diyecekleri bir Türkiye yok" diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha