• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

MHP’den yeni üniversiteye giriş sistemine tepki: Böyle rezalet görülmedi

MHP’den yeni üniversiteye giriş sistemine tepki: Böyle rezalet görülmedi
0 0

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, üniversiteye giriş sistemine ilişkin yeni düzenlemeye tepki gösterdi: “Böyle bir rezalet görülmedi.”

12 Ekim 2017 Perşembe 19:51

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan üniversiteye giriş sistemine ilişkin bir çalışma yapıldığını söylemişti.

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın bugün açıkladığı yeni sisteme göre, sınavlar haziran ayında bir hafta sonunda iki oturumda yapılacak.

 

‘Yapılış şeklinde hata var’

 

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın haberine göre, yeni sınav sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini belirten Usta şunları söyledi: “Bir defa bu işin yapılış şeklinde bir hata var. Sayın Cumhurbaşkanı kalkıyor bir televizyon programında ‘Ben TEOG’u kaldırdım’ diyor. Kaldırdığı sistemin yerine ne getireceğini şu anda hala otoriteler tartışıyor, eğer onlara otorite demek mümkünse. Cumhurbaşkanı bir anda bunu bu şekilde söylediği anda Başbakan’ı, Milli Eğitim Bakanı’nı ve milli eğitimle ilgili herkesi aslında çizmiş oluyor, bunu da görmek lazım.”

 

‘Böyle bir rezalet görülmedi’

 

İki milyon öğrenciyi ilgilendiren konuda paldır küldür karar alınmasının belirsizlik yarattığını kaydeden Usta şöyle devam etti: “Şimdi tek günde yapılacak. Güya ‘İki sınavdan kurtarıyoruz’ diyoruz fakat tek güne iki sınav konuluyor. Şimdi, birinci sınavda barajı aşanlar ikinci sınava girecek. Bir saat içerisinde sınav sonuçları belli olmayacağına göre ne olacak? Birinci sınav sonucu açıklanmadan öğrenci kendi kanaatine göre ‘Ha, benim birinci sınavım iyi geçti, birinci sınavı geçmiş olabilirim, ikinci sınava girerim’ diyecek, bu şekilde bir sınava girecek. Böyle bir rezalet görülmedi.”

 

‘Yanlıştan dönülmesi lazım’

 

Sistemde bir içerik değişikliği yapılmadığın, yapılanın yalnızca şekilsel bir değişiklik olduğunu aktaran Usta, “Yani şekilsel değişiklik yaptıkça da daha kötü bir şey yapılıyor. Ha ‘İçerik değişikliği var’ deniliyorsa o zaman milli eğitim gibi bir sistemde bu kadar çok içerik değişikliği olmaz. Nereden bakarsanız bakın, yapılan yanlıştır. Bu yanlıştan dönülmesi lazım. Öğrencilerimizi daha fazla tedirgin etmeyelim”dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha