• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

MHP'li Celal Adan AKP'ye: Cumhur İttifakı’nı kavrayamadıklarını görüyoruz; akıllarına geldiği gibi konuşmaları yanlış

MHP'li Celal Adan AKP'ye: Cumhur İttifakı’nı kavrayamadıklarını görüyoruz; akıllarına geldiği gibi konuşmaları yanlış
0 0

TBMM Başkanvekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, AKP’nin sözcüsü Ömer Çelik’in ve AKP Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un açıklamalarına atfen “Cumhur İttifakı’nı kavrayamadıklarını görüyoruz… Akıllarına geldiği gibi konuşmaları yanlış” dedi.

23 Eylül 2018 Pazar 15:09

MHP lideri Devlet Bahçeli 24 Haziran seçimlerinde AKP ile yürüttükleri ‘Cumhur İttifakı’ işbirliğini yerel seçimlerde de sürdürmek istediklerini açıklarken partisinin İstanbul’da aday çıkarmayıp AKP’ye destek vereceğini açıklamıştı. Bu açıklamalar Bahçeli’nin diğer bölgelerdeki adaylarına AKP’den destek isteği yönünde yorumlanmıştı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise “AK Parti her yerde seçimlere girecektir. Her ilçede aday çıkaracak şekilde partimiz çalışmalarını yürütüyor. AK Parti’nin bir yerde seçime girmemesi söz konusu değil” demişti. AKP’nin ikinci adamı konumundaki Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un da “Bizim için ittifak meselesi stratejik bir mesele değil, şartlar oluştuğunda değerlendirilir. Şu anda temenni” şeklinde açıklaması bulunuyor.

 

‘Erdoğan ve Bahçeli rahatlatacak’

 

Adan, partisinin İstanbul Sultangazi İlçe Teşkilatı’nın düzenlediği ‘Ülkede ve ülküde birlik gecesi’ programında Çelik’in sözlerini şöyle değerlendirdi: “Cumhur İttifakı’nın üzülerek söylüyorum bazı Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticileri tarafından tam kavrandığı noktasında endişelerimiz var. Zaman zaman partilerini bağlamamakla birlikte yaptıkları açıklamalarla Cumhur İttifakı’nı kavrayamadıklarını görüyoruz. Bundan dolayı büyük üzüntü duyduğumuzu ifade etmek isterim. Cumhur İttifakı Türkiye’nin menfaati ile ilgili bir ittifaktır. Cumhur İttifakı Türkiye’nin birlik, beraberlik ittifakıdır. Cumhur İttifakı Türkiye’ye yapılacak olan saldırılara karşı kurulmuş bir ittifaktır. Cumhur İttifak’ı Türk devleti, Türk milleti için kurulmuş bir ittifaktır. Dolayısıyla bu ittifakı zaman zaman klasik siyaset tarifleriyle tarif edenlerin bu işi kavramadıkları ortaya çıkmıştır. Genel Başkanımız sayın Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan bu meseleyi görüştüklerinde milletimizi rahatlatan bir kararın çıkacağından endişe etmiyorum. Çünkü Cumhur ittifakı devam etmelidir. Bu yerel seçimlere bizim bakış tarzımız, Cumhur ittifakının zarar görmeyeceği bir süreç olarak tarif edilmekte. Bu da doğrudur. O bakımdan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin sözcülerinin meseleyi kavrayarak, analiz ederek, MHP’nin ne söylediğini kavrayarak açıklama yapmalarında fayda var. Sadece Ömer Çelik’in değil, zaman zaman Numan Kurtulmuş’un da yaptığı açıklamalar var. Akıllarına geldiği gibi konuşmaları son derece yanlış.”

 

MHP bazı suçlara af getiren ve 162 bin kişiyi kapsayan yasa teklifine AKP yönetiminden de soğuk mesajlar geliyor. Adan bu konuda da  şunları söyledi: “Bu mesele sadece bir siyasi partinin meselesi değil, Türkiye’nin meselesidir. Hapishanede insanlar sırt sırta yatmaktadırlar. Hapishanelerin kapasitesi tutuklu sayısını taşımamaktadır. O bakımdan belli suçlar hariç özellikle çocuklara tacizde bulunanlar, çocuklara haksızlık yapanlar, kadın cinayetlerine öncülük yapanlar, cinayet işleyenler, FETÖ’cüler, PKK’lılar bu affın dışındadır. Sadece sosyal sebeplerden dolayı sıkıntıya düşmüş, hata yapmış vatandaşlarımızın hürriyetlerine kavuşması noktasında MHP’nin ortaya koyduğu iradeye inanıyorum ki bütün siyasi partilerde destek verecektir.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha