• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Pervin Buldan: Cumhur İttifakı, Susurluk ve beyaz toros ittifakıdır

Pervin Buldan: Cumhur İttifakı, Susurluk ve beyaz toros ittifakıdır
0 0

Cumhur İttifakı dün İstanbul Yenikapıda mitingi düzenledi. Mitinge Mehmet Ağar ile Tansu Çiller de katıldı. İki ismin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından karşılanması dikkat çekiciydi.

25 Mart 2019 Pazartesi 18:16

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Bingöl’de düzenlediği mitinge katıldı. Miting öncesi, Buldan ve beraberindekiler, Genç ilçe girişinde onlarca araçlık konvoy tarafından karşılandı. İlçede turlayan otobüsten halkı selamlayan Buldan, Bingöl merkezde PTT Kavşağı’nda gerçekleşen mitinge geçti.

 

Mitinge saatler kala, alanda toplanan binler, ellerinde HDP bayraklarıyla halay çekti. Sık sık, “Bijî berxwedana zindanan”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarının atıldığı miting, saygı duruşunun ardından başladı. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir’in de katıldığı mitingde, ilçe belediye eşbaşkan adayları halkı selamladı. Bingöl Belediyesi eşbaşkan adayları Hişyar Özsoy ve Senem Çakas konuşma yaptı.

 

‘BİNGÖL’DE GÜNEŞ DOĞACAK’

 

Eşbaşkan Adayı Çakas, yerel seçimlerin Bingöl için dönüm noktası olacağını belirterek, “Bingöl’den çok güçlü çıkacağız. Bingöl’de 31 Mart’ta güneş doğacak ve o güneşin bir daha batmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Diğer aday Hişyar Özsoy ise, “Bingöl halkı bize rıza gösterirse, biz halkı mahcup etmeyeceğimize söz veriyoruz” diyerek sandıklara gitme çağrısında bulundu. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir de, “31 Mart’ta Bingöl gerçek anlamda, yerel anlamda HDP’nin kazanmasıyla hizmetle tanışacaktır” dedi.

 

HDP’nin Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Sincan Cezaevi’ndeki eski milletvekili İdris Baluken’in mesajları okundu.

 

‘HEPİMİZİ GURURLANDIRACAK’

 

Demirtaş’ın mesajı şöyle: “Bingöl halkına, hasretle, özlemle selamlarımı gönderiyorum. Havasını, suyunu özlediğim memleketimin 31 Mart seçimlerinde hepimizi gururlandıracağına inanıyorum. Adaylarımız Hişyar Özsoy ve Senem Çakas şahsında HDP’yi zafere taşıyacağınızı biliyorum. Özgür günlerde görüşmek dileğiyle…”

 

‘HALKIMIZA LAYIK OLMA ÇABASINDAYIZ’

 

İdris Baluken’in mesajı da şöyle: “Evladı olmaktan onur duyduğum fedakar, yiğit, yurtsever halkımız en içten duygularımla, saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Bizi tel örgülerle, demir parmaklarla, beton duvarlarla ayırmak isteyenler bugün Çevlîg meydanında ortaklaşan yürek çarpıntılarımıza bakıp tarihi dersler çıkarabilir. Çevlîg halkı, tarih boyunca hiçbir zaman baskılar, zulümler, zor politikalar karşısında boyun eğmedi. Bizler de halkımızın bu tarihi duruşuna layık olma çabası içindeyiz.

 

Halkımız şunu bilsin ki, bugüne kadar onların iradelerini kaya gibi sağlam temsil ettik, kimsenin karşısında boyun eğmedik. Bundan sonra da halkımıza ve tarihimize bağlılığımızın gereği olarak aynı duruşumuzu devam ettireceğiz. Bu duruşumuz, halkımızla aramızdaki bütün duvarları, telleri, demirleri yerle yeksan edecek güçtedir. Bedeli ne olursa olsun onur ve haysiyet mücadelemizi barış, demokrasi ve özgürlük ile taçlandıracağız.

 

BİNGÖL BASKININ SONUÇ ALAMAYACAĞINI GÖSTERECEK

 

Bu anlamda önümüzdeki yerel yönetim seçimleri, son derece önemli bir eşiktir. Bingöl halkı tarihin her döneminde ortaya koyduğu öncü duruşu bu seçimde de ortaya koyacak ve Bingöl’de baskının, zorun, zulmün asla sonuç alamayacağını dosta-düşmana gösterecektir.

 

Bingöl halkı mazlum iddiasıyla gelip zalim olanlarla sandıkta hesaplaşacaktır. Halkımızın belediye eşbaşkan adaylarımız Senem Çakas ve Hişyar Özsoy etrafında kenetlenerek 31 Mart seçimlerinde zafere ulaşacağına kuşkum yoktur. Bingöl sandıklarından çıkan her bir oyun barışa, demokrasiye ve özgürlük mücadelemize en büyük katkıları sağlayacağına olan inancımla hepinizi selamlıyorum. Umudumuzu ve duruşumuzu koruyarak Benehol (iyi olacak) diyoruz.”

 

Mesajın ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Çevlîg seninle gurur duyuyor” sloganı eşliğinde sahneye çıktı.

 

‘BİNGÖL’E TEK ÇİVİ ÇAKMAMIŞLAR’

 

Buldan, “Bugün Çevlîg’te olmaktan büyük onur duyuyorum. 24 Haziran’da da buradaydım, ancak bakıyorum ki bugün daha kalabalığız, gittikçe çoğalıyoruz. Sizlerin 24 Haziran’daki başarısı eminim ki 31 Mart’ta daha da güçlenecek. 31 Mart Bingöl açısından da dönüm noktası olmalı. Özellikle buranın ekonomik anlamda yaşadığı zorlukların ne kadar büyük olduğunu biliyoruz. Buranın belediyesini yıllardır AKP kazandı; ama bakıyoruz ki Bingöl’de taş üstüne taş bırakmamışlar, bir tek çivi çakmamışlar, yollar çamurdan geçilmiyor. Bingöl halkına verdikleri değer işte bu kadardır. Oysa burada bir bakan var ama ancak o bakan sadece kendisine bakan, Bingöl halkına değil. Burada da  tıpkı diğer kentlerdeki gibi tarım ve hayvancılığın bitirildiğini görüyoruz. Bugün tarımı bitirdikleri için insanlarımız ne mısır ekebiliyor ne de buğday. Bugün buraya et Sırbistan’dan geliyor. Burada kredi kartı borcu olmayan tek bir vatandaşımız yok, esnaf gün geçtikçe kazanamamaktan dolayı dükkanının kapısına kilit vurmak zorunda kalmış. Bütün bunları Bingöl halkına reva görenler 31 Mart’ta derslerini alacaktır, hiç merak etmeyin” diye konuştu.

 

‘HDP DİNİNE DAHA ÇOK BAĞLI’

 

Buldan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Buranın gençleri işsiz. Bin kişinin işe alınacağı bir yere 15 bin kişi başvuruyor. Alınacak bin kişinin AKP teşkilatı tarafından işe alındığını da biliyoruz. Bingöl halkı batıya göç etmek zorunda kalıyor. Bu toprakları öyle bir hale getirdiler ki insanlar batıya işçi olarak gitmek zorunda kalıyor. Ama bu kimsenin umurunda değil. Onlar sadece kendi yandaşlarını düşünüyorlar. Bingöl’e tek bir yatırım yapılmış mı arkadaşlar? Evet Bingöl’e verdikleri değer işte budur. Çünkü onlar bütün yatırımlarını Saray’a yapıyor. 80 milyon insan Saray’a çalışıyor. Saray’ın masrafları Bingöl’e verilse ne iş ne aş sorunu kalır. İşte biz bütün bunları dile getirdiğimiz için bize dinsiz imansız diyorlar. Yaw sizin ağzınızdan bir gün bu halka güzel bir söz, güven duyan bir söz çıktığını kimse gördü mü? Bize dinsiz, imansız diyenler şunu çok iyi bilsinler ki Bingöl halkı da HDP de dinine, Allah’ına daha çok bağlıdır.

 

Sevgili arkadaşlarım, bizim dinimizde ayrımcılık yoktur, yalan söylemek yoktur, iftara atmak yoktur, ama bunlar gündüz, gece gittikleri her yerde HDP’ye iftira atıyorlar. Bunların  dilinde yalan, cebinde haram. Hani ‘yaradılanı yaradandan ötürü severiz’ diyorlar ya yalan söylüyorlar. Cumhurbaşkanı’nın dili bu kadar kin ve nefretle dolu olmamalı. Ancak, biz bu Cumhurbaşkanı’nın şimdiye kadar ki konuşmalarında 80 milyon insanı kucaklayan bir konuşma görmedik. Her gün dilinde yalan, hakaret, öfke kin olan bir Cumhurbaşkanı var. Buranın halkı Türkiye halkı bunu hak etmiyor. Bizler şefkatli cumhurbaşkanları gördük. Ne diyor bu ülkede adalet var diyor. Bu ülkede adalet varsa sevgili İdris Baluken neden 18 yıl ceza aldı? Bu ülkede adalet varsa Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ neden cezaevinde? Sizin adalet anlayışınız ancak ve ancak demokrasiyi savunanları tutuklayıp cezaevine göndermektir.”

 

‘İTTİFAKLARI SUSURLUK İTTİFAKI’

 

Cumhur İttifakı’nın dün Yenikapı’da yaptığı mitingi hatırlatan Buldan, “Yenikapı’da yaptıkları mitingde yanlarına aldıklarını gördük. Yanlarına Ağar ve Çiller’i alarak sahneye çıktı. Demek ki sizin ittifakınız Susurluk ittifakıdır, Beyaz Toros ittifakıdır. Dün çıkardığınız insanların geçmişini biliyor musunuz? Çiller ve Ağar dönemini biliyor musunuz? Madem bu kadar çok seviyordunuz, neden belediye başkan adayları yapmadınız? Birini Ankara birini İstanbul’da aday gösterseydiniz. O zaman dersinizi alsaydınız. Ancak, onların ittifakının çatırdadığını da görüyoruz. Hiç merak etmeyin seçimlerden sonra öyle bir dağılacak ki ittifakın ‘i’si kalmayacak, tuzla buz olacaklar” diye konuştu.

 

‘EN BÜYÜK FELAKET SİZSİNİZ’

 

“Bingöllülerin oylarını çantada keklik sanmasın kimse” diyen Buldan, “Burada kendisine bakan olarak görev verilen bir ilde ‘nasıl olsa Bingöllüler bize oy verir’ demesinler. Dün yaptıkları açıklamada, ‘31 Mart tarihinde kazanmazsak Bingöl’de felaket olur’ demişler. 3 dönemdir burayı yönetiyorsunuz, en büyük felaket sizsiniz. Bırakın Bingöl halkı tercihini doğru yapsın” ifadelerini kullandı.

 

‘BAKANLIK ÖLÜMLERİ NE ZAMAN GÖRECEK’

 

Açlık grevlerine de dikkat çeken Buldan, “Bu açlık tecridin kaldırılması içindir, geleceğimize olan barış iklimlerinin hakim olması içindir. Meşru bir taleptir bu talep. Cezaevlerinde insanlar yaşamlarına son veriyor. Peki Adalet Bakanlığı bu ölümleri ne zaman görecek? Bu ölümlerin vebalinin kendi üzerlerinde olduğunu ne zaman anlayacaklar? Bu kadar duyarsızlık ve sessizlik anlaşılır gibi değil. Buradan bir kez daha Adalet Bakanlığı’na çağrı yapıyoruz. Tecrit kaldırılmalı, Leyla Güven ve arkadaşları yaşamalıdır” dedi.

  

Buldan, Bingöl Belediyesi Eşbaşkan Adayı Hişyar Özsoy için de “Bakmayın kel olduğuna kafası çok iyi çalışır” derken, Senem Çakas’ın da seçilmesiyle Bingöl’e ilk defa bir kadın elinin değeceğini söyledi. Buldan son olarak, “Onlara güçlü bir zaza duruşu göstermenizi istiyoruz. Bingöl halkı zaza Baluken ve Demirtaş’ın yanında olacaktır” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha