• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Şaibe iddialarına AKP’den ilk yanıt: Kamuoyu zaman içinde kabul edecektir

Şaibe iddialarına AKP’den ilk yanıt: Kamuoyu zaman içinde kabul edecektir
0 0

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan, YSK'nın referandumda ‘son dakika’ kararıyla mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli sayılacağını açıklamasının ardından gündeme gelen ‘şaibe’ iddialarına rağmen kamuoyunun zaman içinde sonucu kabul edeceğini söyledi.

18 Nisan 2017 Salı 15:39

YSK referandum oylarının sayılmaya başlamasından kısa süre sonra, dışarıdan getirildiği kanıtlanmadıkça mühürsüz zarf ve pusulaların geçerli sayılacağını açıklamıştı.

 

Karar muhalefet tarafından tepkiyle karşılanırken, yaşananlar ‘şaibe’ diye nitelenmişti. CHP ise referandumun iptali için YSK’ya başvurmuştu.

 

‘Hepsi YSK’nın takdiri’

 

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre YSK’nın kararını ‘teknik bir konu’ olarak niteleyen Turan şöyle konuştu: “Benzer örnekler bütün dünyada var. Dolayısıyla milletin iradesinin yansıması esastır. Hiçbir yerde sahte oy kullandığına dair bir iddia yok, hiçbir yerde benzer bir iddia yok. Teknik olan, yani filigranlı zarftır, mühürlü zarftır, oyların sayılmasıdır, hepsi bunların YSK’nın kendi takdiridir.”

 

‘CHP hep aynı şeyi yapıyor’

 

Turan YSK kararına sert tepki gösteren CHP’yi halkın iradesine saygı göstermemekle suçladı: “Her seçimi tartışıyorlar. Özal aynı şekilde itham etti, Demirel’i itham etti, Menderes’i itham etti. Dolayısıyla biz buna alışığız. Ama zaman içinde kamuoyu bunu kabul edecektir. CHP’nin de aynı şekilde kabul edeceğini düşünüyorum.”

 

‘Sayılarda ihtilaf yok’

 

Turan, tutanak sayılarında da ihtilaf olmadığını öne sürdü: “Her sandıkta siyasi partilerin kendi temsilcileri de vardı. Islak imzalı olarak da o zabıtlar tutanak haline getirilip, her partiye veriliyor. Sayılarda bir ihtilaf yok. Dolayısıyla milletin iradesinin yansımasında bir ihtilaf yok.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha