• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Selahattin Demirtaş: Putin'e de parmak sallasınlar görelim

Selahattin Demirtaş: Putin'e de parmak sallasınlar görelim
0 0

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, Suriye'deki Rus savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

23 Ekim 2015 Cuma 11:04
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Diyarbakır milletvekilleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile Diyarbakır'da önceki gün çıkan olaylarda yaşamını yitiren Rezan Kaya ile Ömer Koç'un taziyesine katıldı. Taziye evinde ölenler için dua ettikten sonra açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, çatışmalar başladığından beri çok sayıda sivilin cadde ortasında infaz edildiğini, soruşturmaların ise üstü örtülecek şekilde yürütüldüğünü iddia etti.

'DEVRAN HEP BÖYLE DÖNMEZ'

İnsan canının bu kadar hafife alındığı, ucuz görüldüğü başka bir dönemin yaşanmadığını belirten Demirtaş, "İnsanlarımız maalesef katlediliyor ve her gün bizler bu acıyı yaşıyoruz. Geçici başbakan ve geçici hükümet şunu unutmasın devran hep böyle dönmeyecek. Güç ve yetki her zaman sizde olmayacak. Siz 2 Kasım'da bir kez daha bu gerçekle yüzleşeceksiniz. Bu suçları işleyenler de bunun hesabının sorulacağı, hukuk karşısında bunun hesabının verileceği günlerin geleceğini unutmasın" dedi.

'İNFAZ EKİPLERİ SARAY TARAFINDAN GÖNDERİLİYOR'

Bismil'de, Diyarbakır'da, Yüksekova'da Şırnak'taki infazların genelde özel bir ekip tarafından yapıldığını iddia eden Demirtaş şunları söyledi:
"Genelde bunlar o şehrin dışından gönderilen özel ekiplerdir. Hepsinin birbirine benzer plakasız araçları var. Aynı marka Muş'ta da Şırnak'ta da Van'da Diyarbakır'da da Batman'da da benzer araçlar kullanılıyor. Bunlar küçük operasyon ekipleri. Kime bağlı oldukları belli değil. O şehirde ne Vali'yi ne Kaymakam'ı ne Emniyet Müdürü'nü takmıyorlar, tanımıyorlar. Geliyorlar infazı yapıp gidiyorlar. Fotoğrafını da görüntüsünü de çekip yayınlıyorlar. Bunlar öyle illegal, derin devlet, yasa dışı gruplar falan değil. Bizatihi Ankara'da istihbarat ve saray tarafından örgütlenen ve gönderilen ekiplerdir."

'İNFAZ TİMİYLE AYAKTA'

Ak Parti'nin bölgede silindiğini, sıfırlandığını belirten Demirtaş, "AKP'nin Diyarbakır'da aldığı zar zor bir tane milletvekili var. Onun dışında AKP'nin burada hiç bir şeyi yok. Devlet burada sadece karakoldan ibaret. Başka hiç bir temsiliyeti yok. Yitirmiş durumdalar. Tek bir seçilmişleri kalmadı. AKP'nin burada siyasi olarak hiçbir karşılığı kalmadı. Neyle ayakta duruyor, Ankara'dan gönderdiği özel infaz timleriyle burada ayaktadır" dedi.

'ASKER, POLİS TAZİYESİNE DE KATILIRIZ'

Çatışmalarda şehit olan asker ve polis taziyelerine de uygun koşullar olması halinde katılacaklarını ve katılmak istediklerini de kaydeden Demirtaş, "Bu savaşta evladını yitirmiş herkese Allah'tan sabır diliyor, rahmet diliyorum. Bu acılar, ortak acılarımızdır" diye konuştu.

'PUTİN'E DE PARMAK SALLASINLAR GÖRELİM'

Rusya'nın Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili soru üzerine ise Demirtaş, "Suriye'de şu ana kadar vekaleten bir savaş vardı, şimdi doğrudan savaşın aktörleri kendisi sahaya indi. Çin de Suriye'deki savaşa dahil oldu. Zaten uluslararası koalisyon güçlerinin askeri gücü kullanılıyordu orada. Rusya'nın dahil olması, doğrudan yeni bir durumdur. Rusya ve Çin'in dahil olması nedeniyle Suriye'de savaşın çok daha büyüyeceği anlaşılıyor. Rusya'nın Türkiye hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili aslında geçen hafta Moskova'da Putin'le birlikte cami açanlara sormak lazım. Hani geçen hafta orada 'işler gayet iyiydi' diyordun. Bak bir hafta içinde 3 defa Türkiye'nin hava sahası ihlal edildi. Gıkınız çıkmadı. Sıra bize gelince bayağı bağırıp, çağırıp parmak sallıyorsunuz. Putin'e karşı da bir parmak sallayın görelim. Putin'e karşı, Rusya'ya karşı bu alttan alma nedenleri nedir onu da anlamış değiliz. Ama her şeye rağmen savaş politikalarında uzak durulması lazım" dedi.

'İMRALI'YA GİDİŞ KONUSUNDA GELİŞME YOK'

İmralı'ya gidişle ilgili herhangi bir gelişmenin olmadığını ve olabileceğini de sanmadığını kaydeden Demirtaş şunları söyledi:
"İmralı'ya gidiş konusunda bir gelişme yok ve olabileceğini de sanmıyorum. Biz defelarca çağrı yaptık girişimlerde bulunduk. HDP'nin heyetleri bir çok yerde ateşkes için görüşmeler yaptı girişimlerde bulundu. Ve biz çabalarımızın belli sonuçlarını aldık. KCK ortak açıklama yaptı dedi ki biz karşılıklı bir ateşkes ve yeniden müzakereye dönen anlayış çerçevesinde hemen silahları susturmaya hazırız dedi. Bunların hepsi bizim girişimlerimiz sonucuydu. Ama Ankara'dan verilen cevabı hatırlayın. Ne denildi hayır biz silahların susmasını kabul etmiyoruz silahlar bırakılacak, teslim olacaklar dedi. Yani çatışmaların bitmesini istemeyen ve bu konuda kararlı bir şekilde savaş politikalarını savunan Ankara'dır. Saray ve onun stajyeri geçici Başbakandır."
 

KAYNAK:RADİKAL
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha