• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Sırrı Süreyya Önder: Tek bir seçmenin başvurusu yeterli

Sırrı Süreyya Önder: Tek  bir seçmenin başvurusu yeterli
0 0

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 1 Kasım'da uygulanması "taşımalı oy" sisteminin bir tek seçmenin başvurusu ile seçimi iptal ettirebileceğini belirtti.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
"En sıkıntılı zamanlarda bile seçimlerin, kendi bölgelerinde yapılabildiğini" söyleyen HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, devletin görevinin; halkın iradesinin adil, tarafsız ve güvenlik içerisinde sandığa yansımasını sağlamak olduğunu belirtti.

ANF'ye açıklamalar yapan Önder, “Bugüne kadar en sıkıntılı zamanlarda bile seçimler, kendi bölgelerinde yapılabilmesine rağmen, şimdi hükümet ne hikmetse kendisinin az oy aldığı bütün yerlerde bir seçmen taşıma, sandık taşıma operasyonları geliştiriyor. Bu taleplerin Yüksek Seçim Kurulu tarafından dikkate alınmayacağını ümit etmek istiyoruz. Çünkü, aksi durumda Anayasa Mahkemesi’ne, belirlenen yerde oyunu kullanamayan bir yurttaşın başvurusuyla o seçimin iptali söz konusudur.”

Önder ayrıca şunları söyledi, “Yüksek Seçim Kurulu da sandık ve seçmen taşıma gibi bir karar alamaz, almaması gerekir. Oradan dönmesini bekliyoruz. Bu akıllarına gelen bütün yol ve yöntemlerle, aslın da HDP’yi seçim başarısında zafiyete uğratmak ve kendilerinin tamamen silindiği bir coğrafya da hileyle, zorlamalarla ve devlet gücüyle bir seçim sonucu elde etme çabalarıdır.”

'VALİLER EŞBAŞKAN OLDU'

Valilerin, seçim konusunda karar verme yetkisini değerlendiren Önder şunları kaydetti: “Artık Vali demeyelim onlara.AKP , bölgedeki bütün illerde eş başkanlık sistemine geçti. Eş başkanın birisi AKP’nin il başkanı, diğeri de Valiler. İlçelerde ise ilçe başkanı ve kaymakam bu görevde. Böyle bir eş başkanlık sistemine geçildi. Günü gelince bütün Valiler bu hukuksuzlukların hesabını yasalar önünde verecekler.”

‘SONUCA GÖRE TUTUM BELİRLEYECEĞİZ’

“Sandık taşıma başvurusu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) onayından geçerse, o seçimlerin adilliği ve tarafsızlığı gibi bir çok meseleyi de tartışmaya açar” diyen Önder şöyle konuştu: “Seçmenlerin taşınması ise teknik olarak imkansızdır. Yaklaşık kırk bine ulaşan seçmenin taşınması söz konusu. Bir ilçenin tamamının taşınması söz konusu, dolayısıyla; bu konu tartışma bile edilemez. AKP Hükümeti sandıktan alacağı ikinci bir yenilginin sonları olacağının farkında. Hükümetin can havliyle iktidara tutunmuş manevraları bunlar.

Şu an hem ulusal hem de uluslararası anlamda neler yapılabileceğine dair ilgili kurullarımız çalışma içerisindeler. YSK temsilcileriyle bu görüşmeleri sürdürüyoruz. Buradan çıkacak sonuca göre bir tutum belirleyeceğiz.”
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha