• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Tayyar’dan ‘Fiyatları devlet artırdı’ diyen BİM yöneticisine: Çiğ süt emmiş

Tayyar’dan ‘Fiyatları devlet artırdı’ diyen BİM yöneticisine: Çiğ süt emmiş
0 0

Şamil Tayyar, fahiş fiyat artışları için “Bizi töhmet altında bırakmasınlar, fiyatları devlet artırdı” diyen BİM İcra Kurulu üyesinin ‘meydan okuduğunu’ iddia etti.

16 Eylül 2021 Perşembe 16:30

Türkiye’ni en büyük perakende satıcılarından biri olan BİM’in İcra Kurulu Üyesi de olan Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç’ın ‘fiyatların devlet tarafından arttırıldığı’ yönündeki sözlerine AKP cephesinden çok sert tepki geldi. AKP’li Şamil Tayyar’a göre Aykaç’ın sözleri bir “meydan okuma” ve “vakit neşter vakti.”

 

Aykaç, BloombergHT’de yayınlanan ’60 Dakika’ programına konuk olarak Galip Aykaç, denetimler ve fiyat artışlarıyla ilgili sosyal medyada da gündem olan açıklamalarda bulundu. Ticaret Bakanlığı ve diğer birimlerin böyle dönemlerde çok sık denetmelerde bulunduğunu vurgulayan Aykaç “Bu denetimlerde de buldukları bir şey varsa gereğini yapıyorlar. Şu anda da bir kaç gündür denetimler var. Ne zaman sıkışılsa böyle bir denetime başvuralım diyerek böylece bir çözüm bulabileceklerini düşünüyorlar. Bu böyle olmaz yani…” dedi.

 

‘FAHİŞ FİYATLA PERAKENDENİN BİR ALAKASI YOK’

 

Fahiş fiyatlarla ilgili “Biz töhmet altında bırakmasınlar” diyen Aykaç, “Perakende noktaları aslında enflasyonun düşmesine sebep olan bir rekabet içerisinde çalışıyorlar. Merkez Bankası verilerine göre perakende sektöründe net kâr marjı 1.6’dan 1.2’ye düşmüş durumda. Eğer burada bu işler yapılıyorsa bu paralar nerede? Böyle bir dünya yok, lütfen bizi töhmet altında bırakmasınlar… Fahiş fiyatla perakendenin bir alakası yok” açıklamasında bulundu.

 

‘ÇİĞ SÜT FİYATINI DEVLET ARTIRDI’

 

Artışların sadece sebze ve meyve ile sınırlı olmadığını belirten Aykaç, “Sadece sebze-meyveye bakmayalım. Bu artışlar sadece sebze meyve ile sınırlı değil. Soruyor Ankara’dan bazı yetkililer; ‘Ya ne oldu da peynir fiyatları, süt fiyatları arttı?’ diye. Ama bilmiyorlar ki çiğ süt fiyatını devlet artırdı zaten. Yani bunlarla da mücadele ediyoruz, onlara da izahatta bulunuyoruz anlatabildim mi? Bu sektörün bu kadar töhmet altında bırakılması doğru değil. Bu fiyat artışlarıyla bu sektörün uzaktan yakından alakası yok. Bu tamamen bir algı yönetimi, bu algıya biz müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

ŞAMİL TAYYAR: VAKİT, NEŞTER VAKTİ

 

Aykaç’ın sözlerine AKP’de üç dönem milletvekilliği yapan halihazırda da Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapan Şamil Tayyar’dan sert tepki geldi. Tayyar, “Cumhurbaşkanımız fahiş fiyata dokununca, BİM’ci Galip Aytaç meydan okumuş, ‘siz arttırdınız’ deyip çiğ süt fiyatına gönderme yapmış. Çiğ süt fiyatı raflardaki zamlar kadar artmadı ama ‘insanoğlu çiğ süt emmiş’ deyişini hatırlattığı için müteşekkiriz. Vakit, neşter vakti. Hemen” ifadelerini kullandı.

 

Bir diğer mesajında ise Şamil Tayyar, “Elbette, ekonomideki genel sorunları göz ardı edemeyiz, sıkıntıların farkındayız. Elde sopa, piyasalar düzeltilmez, eyvallah. Ama piyasa ekonomisi de kuralsızlık demek değil. Tekel oluşturup haksız rekabete yol açıyorsanız, piyasa dinamiklerini bozuyorsanız, kusura bakmayın!” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha