• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Türkiye ulusal meclislerde kadın temsilinin en düşük olduğu ülkeler arasında

Türkiye ulusal meclislerde kadın temsilinin en düşük olduğu ülkeler arasında
0 0

Dünyada ulusal meclislerde kadın temsil oranının en yüksek olduğu ülke Meksika oldu. OECD üyesi ülkeler arasında siyaset ve parlamentoda en fazla vekil bulunduran ülke Meksika olurken, Türkiye bu alanda sondan 3. sırada yer aldı.

24 Ağustos 2021 Salı 13:52

Dünyanın ve Türkiye’nin yaşadığı en büyük problemlerden birisi kadın-erkek eşitliği. Kadına şiddetin ve cinsiyet eşitsizliğinin en sık yaşandığı ülkeler arasında yer alan Türkiye’de kadınların siyaset ve parlamentodaki temsili ise çok az seviyelerde. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) verilerine göre, dünyada kadın-erkek eşitliğine en fazla önem veren bölgelerden biri olan Avrupa Birliği’nde (AB) kadınlar siyasette etkin bir rol oynuyor. Peki, OECD üyesi ülkelerde ulusal meclislerde kadın temsilinin en fazla olduğu ülke hangisi? Türkiye’de durum ne?

 

OECD’nin 2021 yılı verilerine göre, üye ülkeler arasında kadınların ulusal meclislerde temsil oranının en yüksek olduğu ülke Meksika oldu. Listenin ilk 10 sırasında 8 AB ülkesi yer alıyor. Türkiye ise bu alanda en kötü 3 ülke arasında yer alıyor.

 

MEKSİKA’DA TEMSİL ORANI YÜZDE 48, TÜRKİYE’DEKİ TEMSİL ORANI ORTALAMANIN ÇOK ALTINDA

 

Kadına şiddetin ve cinsiyet eşitsizliğinin son dönemde arttığı dünyada kadınların siyaset ve parlamentodaki temsil oranı ise merak konusu oldu. OECD üyesi ülkeler arasında kadınların ulusal meclislerde en fazla temsil oranına sahip olduğu ülke Meksika oldu. Güney Amerika ülkesinde kadınların ulusal meclisteki vekillerin toplam vekillere oranı yüzde 48 olarak açıklandı. Meksika, bu alanda dünyanın en refah ülkeleri arasında gösterilen Yeni Zelanda ile aynı orana sahip. Listenin ilk 10 sırasında ise 8 AB ülkesi yer alıyor. Bu ülkeler arasında İsveç yüzde 47’lik temsil oranı ile zirvede yer alırken, Finlandiya yüzde 46, İspanya ve Norveç yüzde 44 olarak sıralandı.

 

 

OECD üyesi ülkelerde kadınların siyaset ve parlamentodaki temsil ortalaması yüzde 32 olarak açıklandı. Bu oranın çok altında yer alan Türkiye, OECD üyesi ülkeler arasında sondan 3. sırada yer aldı. Kadına şiddetin OECD üyesi ülkeler arasında en fazla olduğu Türkiye’de kadınların ulusal meclisteki toplam vekillere oranı sadece yüzde 17 olarak açıklandı.

 

Türkiye’de yer alan partilerin kadın vekil kotaları ise yüzde 50’nin altında yer alıyor. Kadınların ulusal meclisteki temsil oranının en az olduğu ülke ise Japonya oldu. Asya ülkesinde bu oran yüzde 7 olarak açıklandı.

 

KAYNAK: KRONOS - ZAFER ÇAĞRI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha