• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yeneroğlu: Milyonlarca insan açlıkla, yoksullukla boğuşuyor; iktidar slogan atıyor, hamaset yapıyor

Yeneroğlu: Milyonlarca insan açlıkla, yoksullukla boğuşuyor; iktidar slogan atıyor, hamaset yapıyor
0 0

“Tencere kaynamıyor. Büyük bir karamsarlık toplumun üzerine çökmüş durumda” diyen DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, buna karşılık ülkeyi yöneten iktidar partisinin hiçbir şey yapmadığını kaydetti.

24 Kasım 2021 Çarşamba 15:15

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi Hukuk ve Adalet Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Türk Lirası’nda yaşanan aşırı devalüasyon için “Şu günlerde ülkemiz, tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşamaktadır” ifadesini kullandı.

 

Döviz kurlarındaki artışlara ilişkin açıklama yapan Yeneroğlu, “İktidarın akıl almaz politikaları sebebiyle maalesef her geçen gün yoksullaşıyoruz, fakirleşiyoruz.

 

Hukuksuzluğun, adaletsizliğin ve yozlaşmanın tüm devlet yönetimine sirayet ettiği; bakanların, hükümet ortaklarının hukuksuzluğu açıktan teşvik ettiği ve liyakatsizliğin kural halini aldığı bir yönetim anlayışında böylesine derin bir ekonomik krizin yaşanması elbette kaçınılmazdı” dedi.

 

‘RANTİYECİ KESİMİ İHYA ETMEKTEDİR’ 

 

Hükümetin bir üretim ve kalkınma politikasının olmadığını savunan Mustafa Yeneroğlu, “Ancak ufak bir rantiyeci kesimi ihya etmektedir. Onlara havadan haksız ihaleler vermekte, bunlara kolay paralar kazandırmaktadır. Eğer hükümete yakın değilseniz ülkede istihdam sağlayan helalinden kazanan bir şirket olsanız bile ayrımcılığa maruz kalırsınız. Zaten bu yüzden birçok Türk şirketi, şirket merkezlerini yurtdışına taşıdı” ifadelerini kullandı.

 

‘ENFLASYON DALGASI İLK OLARAK GARİP GUREBAYI VURUYOR’

 

Mevcut iktidarla ekonomik krizden çıkışın imkansız olduğunu kaydeden Yeneroğlu, şöyle devam etti: “Döviz kuruna bağlı enflasyon dalgası ilk olarak garip gurebayı vuruyor. Asgari ücretle geçinen milyonlarca insan kara kara nasıl geçineceğini düşünüyor. Milyonlarca insan açlıkla, yoksullukla boğuşuyor. Milyonlarca genç işsiz, umutsuz. Tencere kaynamıyor. Büyük bir karamsarlık toplumun üzerine çökmüş durumda. Peki iktidar ne yapıyor? Hiçbir şey yapmıyor. Sorumluluktan kaçıyor. Slogan atıyor. Hamaset yapıyor. Adeta milletin aklıyla alay ediyor.”

 

‘DOLAR ARTINCA ELLERİNİ OVUŞTURAN, İKTİDARIN SEVDİĞİ İŞADAMLARI VAR’

 

“‘Ekonomik kurtuluş savaşı’ veriyormuşuz? Ortada bir kurtuluş savaşı yok millet bunu görüyor. Ama siyasi ikbalini milletin menfaatinin önüne koymuş olan bir kişi ve çevresinin menfaatleri var. Bir kurtuluş savaşı yok ama ayrıcalıklarından vazgeçmek istemeyen bir grup insanın millete reva gördüğü yokluk var. Dolar artınca ellerini ovuşturan, iktidarın sevdiği işadamları var. Her devrin adamları, her ballı ihalenin kazananları var. Yap-işlet-devret adı altında döviz üzerinden belirlenen bedellerle kişi başı geçiş garantisi olan 5 tane şirket var. Dolarla belki maaş değil ama mafyadan ‘harçlık’ alanlar var. İşte böyle rahat ve konfor içinde yüzen bu kitlenin milletin derdini anlaması da mümkün değil.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha