• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Yüksekdağ: Hep birlikte değiştirebiliriz

Yüksekdağ: Hep birlikte değiştirebiliriz
0 0

HDP Kadın Konferansı'na mesaj gönderen Figen Yüksekdağ, kadınların yaşam ve özgürlük ittifakını her yerde var etme sorumluluğuyla akışa yön verebileceklerini ifade etti. 

18 Ocak 2020 Cumartesi 16:50

Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Özgürlükte ısrarlı mücadele de kararlıyız (Em di azadiyê de bi israr di têkoşînê de bi biryar in)" şiarıyla 3’üncü Büyük Kadın Konferansı'nı Ankara'da bulunan bir otelin salonunda gerçekleştidi. 

 

Konferansa HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi’nden mesaj gönderdi. 

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay tarafından okunan Yüksekdağ’ın mesajı şöyle:  

 

“Sevgili kadınlar, değerli yoldaşlar, merhaba hepinize. 

 

Oldukça önemli bir dönemde toplanan ve yoğun emeğin, özverinin, birikimin üzerinde yükselen kadın konferansımızı saygıyla selamlarım. Bizler de konferansı oluşturan kadın iradesinin, kolektifinin parçaları olarak geleceğe yürüme arzumuzu, heyecanımızı paylaşıyoruz. Sınır tanımayan kadın dayanışmasıyla yolumuzu aydınlatan kız kardeşlik bilinciyle yanınızdayız.

 

HAYAT DAMARLARIYLA BİRBİRİMİZE BAĞLIYIZ

 

Nice zorlu engeli birlikte aşan zalim ve kadın düşmanı erkek egemen saldırılara, haklılığın özgüveni ve kadın devrimi ruhuyla direnen; ölümlerin, yıkımların acısını el ele mücadele ederek sağaltan kadınlar bugün HDP’nin ruhu ve özü olarak tarihe gülümsüyor. Hiçbir zaman bunun ne kadar büyük bir güç ne kadar derin bir anlam olduğunu unutmayalım. Bugün de ister güncel politik mücadele sahalarında olalım ister hapiste tecrit altında; aynı gücün hayat damarlarıyla birbirimize bağlıyız.

 

Kadın özgürlük hareketini halklarımızın barış ve özgürlük mücadelesini boğmaya çalışan erkek egemen tekçi, faşist rejim karşısında umut ve cesaretle durmayı başaranlar yine bizler olacağız. Politik mücadele ve temsil alanlarında şiddete uğrayan, katledilen Emineler, Şuleler, Cerenler için verdiğimiz adalet ve hesap sorma sözü bunu gerektiriyor. Çünkü, cansız bedeni sokaklarda bekletilen, yıllardır evlatlarının cenazesini arayan, güvencesiz, korumasız bırakılarak erkeklerin işkencesine terk edilen yoksulluğun, ayrımcılığın, cinsiyetçi hakaretlerin hedefi haline getirilen kadınların ahı mücadele bayrağımız ve kararlılığımızdır.

 

AKIŞA YÖN VEREBİLİRİZ

 

Bugün konferansımızda ifadesini bulan bu kararlılık, inanıyorum ki yeni kapılar açacak, inancımızı, direncimizi pekiştirecek. HDP Kadın Meclisi ve Meclis’te, yerel yönetimlerde, sokaklarda, üretim alanlarında, okullarda yaşamın filizlendiği her yerde büyüteceğimiz onur ve özgürlük mücadelesi milyonlara umut, direniş azmi ve ilham olacaktır. Başta eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet sistemi olmak üzere bütün kadın kazanımlarını korumak, özsavunma hareketini geliştirip ileri düzeylere taşımak için ısrar edenler, cinsiyetçi, faşist hücumlar karşısında geri adım atmayanlar tarihin akışını değiştirir. Bugün de hep birlikte değiştirebileceğimize yürekten inanıyorum. Kadınların yaşam ve özgürlük ittifakını her yerde var etme yolunda emek verdiğimiz kadar özne ve öncü olma sorumluluğu üstlenmekte de bir an tereddüt etmeden akışa yön verebiliriz.

 

Konferansımızın bağrında taşıdığı nitelik, gelenek ve birikimle rolünü oynayacağına dair güvenimiz tam. Kadın özgürlük hareketimizin ve HDP’nin milyonlarca kadına güven ve mücadele kararlılığı taşıyacağına da inanıyorum. Hepinizi yeniden saygıyla, sevgiyle, yoldaşça selamlıyorum. Özgürlük halayında yeniden omuz omuza vereceğimiz günlerde buluşmayı diliyor, sizleri özlemle kucaklıyorum.

 

Kandıra’daki tutsak kadın siyasetçiler adına Figen Yüksekdağ.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha