• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

14 Şubat Sevgililer günü öncesinde siber suçlulara dair uyarı: Truva atı içeren kutlama kartları ve videolar kullanılıyor

14 Şubat Sevgililer günü öncesinde siber suçlulara dair uyarı: Truva atı içeren kutlama kartları ve videolar kullanılıyor
0 0

Bilgi teknolojileri güvenlik şirketi ESET, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde internette güvenliğe dair bir uyarıda bulundu.

7 Şubat 2019 Perşembe 18:42

Siber suçlular, Sevgililer Günü döneminde “virüs ya da truva atı bulaştırılmış kutlama kartları, şiirler, şarkılar veya videolara yönlendiren romantik linkleri” kullandığını ve bu sayede özel bilgilere, özellikle de banka giriş şifreleri veya kredi kartı bilgilerine ulaşmayı hedeflerlediklerini belirten ESET, şu tavsiyelerde bulundu:

 

“Bedava hediyelere temkinli yaklaşın; internette ve sosyal ağlarda karşılaşacağınız özel teklifler, bedava hediyeler ya da süper indirimler içeren her iletiye şüpheyle yaklaşmalısınız. Twitter ya da Facebook’ta buna ilişkin linklere sıkça rastlayabilirsiniz, ki bunlar saldırganların vazgeçilmez araçları arasında sayılıyor.

 

“Bekârları hedefleyen çok daha fazla sayıda ileti görmemiz mümkün. İngilizce yazılmış, yabancı isimli ve yalnız olduğunu söyleyen hanımlardan arkadaşlık mesajlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu tür aldatmacalar, aşk arayan güzel bir bayandan geliyormuş gibi görünüyor. İlerleyen aşalamalarda acil para ihtiyacı olduğu belirtilip, nakit para istenebiliyor. Cevap vermeyin, maili ya da mesajı silerek, virüssüz hayatınıza devam edin.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha