• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

773 milyon mail hacklendi, kendi mailiniz var mı, nasıl öğrenebilirsiniz?

773 milyon mail hacklendi, kendi mailiniz var mı, nasıl öğrenebilirsiniz?
0 0

Bilişim tarihinin en büyük güvenlik açığı koleksiyonu, internet güvenliği uzmanı Troy Hunt tarafından açığa çıkarıldı.

18 Ocak 2019 Cuma 00:11

Hunt, aralık ayının ortasında MEGA isimli dosya paylaşım sitesi üzerinde paylaşılan ve toplam 87 GB yer kaplayan veriler içerisinde 772 milyon 904 bin 991 adet mail adresi tespit etti.

 

"Collection #1" olarak adlandırılan veri tabanını nasıl keşfettiğini ve içerisindeki verileri nasıl incelediğini kendi blog sitesinde açıklayan Hunt, koleksiyonun binlerce farklı kaynaktan elde edilen bilgilerden oluştuğunu dile getirdi.

 

Mail adresiniz hacklendi mi?

 

Troy Hunt ayrıca hacklenen mail adreslerinin sorgulanabileceği internet sitesi olan haveibeenpwned.com'un da kurucusu. Siz de bu siteye girerek email adresinizi yazdığınızda, bilgilerinizin söz konusu veri tabanı içerisinde bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz.

 

Ancak sitede mail adresinize bağlı olarak hangi şifrenizin açığı çıktığı bilgisine yer verilmiyor. Yani eğer şifrenizi yakın zaman önce değiştirdiyseniz, korsanların mail adresinize girmesi zor olabilir. Ancak uzun süredir şifrenizi değiştirmediyseniz ve karşınıza "Oh no — pwned!" mesajı çıkıyorsa, parolanızı değiştirmenizde fayda var.

 

Mail adresinizin verisi koleksiyon içerisinde varsa karşınıza çıkan mesaj

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - ENİS GÜNAYDIN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha