• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

ABD'den Google ve Apple'a 'Suudi Arabistan' çağrısı: Erkeklerin kadınlara müdahalesini sağlayan uygulamayı kaldırın

ABD'den Google ve Apple'a 'Suudi Arabistan' çağrısı: Erkeklerin kadınlara müdahalesini sağlayan uygulamayı kaldırın
0 0

ABD'de Senatör Ron Wyden, Google ve Apple'a çağrıda bulunarak Suudi Arabistan'da erkeklerin kadınların yaşamlarını kontrol etmelerine izin veren 'Absher' isimli telefon uygulamasını durdurmalarını istedi.

13 Şubat 2019 Çarşamba 14:19

Demokrat Parti Oregon Senatörü Wyden, Google CEO'su Sundar Pichai ve Apple CEO'su Tim Cook'a gönderdiği mektupta, uygulamanın telefonlardan indirilmesini önlemelerini talep etti.

 

Google Play ve Apple Store'dan indirilerek kullanılabilen ‘Absher' adındaki uygulama, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı'na bağlı genel servisleri ve e- devlet sitesindekine benzer hizmetleri kapsıyor.

 

​Suudi Arabistan vatandaşları bu portal aracılığıyla pasaport başvurusu, doğum sertifikası ve araç kaydı yaptırabiliyor. Ancak insan hakları savunucularına göre bu uygulama, Suudi Arabistan'daki kadınların erkeklerin izninde ve kontrolünde seyahat etmelerine de olanak sağlıyor.

 

Cbs.com haber sitesinin aktardığına göre, ‘Absher' uygulaması aracılığıyla erkekler, kadın akrabalarına ülkeden ayrılma veya ayrılmama konusunda sınırlama getirebiliyor. Ayrıca erkekler, kadınların seyahat tarihlerini ve yerlerini sınırlayabiliyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha