• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Apple Music sonrası karşı hamle: Spotify'dan iki yeni özellik

Apple Music sonrası karşı hamle: Spotify'dan iki yeni özellik
0 0

Online müzik platformu Spotify, ik yeni özelliğini daha kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

17 Kasım 2019 Pazar 14:13

Spotify'ın getireceği yeni özelliklerden birinin karaoke tutkunları için olduğu belirtiliyor.

 

Apple Music'in iOS 13‘ün lansmanıyla bu özelliği duyurmasının ardından harekete geçen Spotify'ın karaoke özelliğinin bazı ülkelerde beta olarak devreye konduğunu gösteren paylaşımlar sosyal medyaya yansıdı.

 

Shiftdelete'de yer alan habere göre ABD dışındaki kullanıcılar, Spotify mobil uygulamasında şarkı sözlerinin gerçek zamanlı olarak gösterildiğini aktardı. Bazı kullanıcılar tarafından çekilen ekran görüntüleri, Musixmatch tarafından desteklenen özelliğin oynatma butonları altında bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca şarkı sözlerini tam ekranda izleyebilme seçeneği de bulunuyor.

 

Spotify Karaoke

 

Techcrunch da Spotify’dan gerçek zamanlı şarkı sözü özelliğinin test edildiğini yazdı. Şirketin sözcüsü “Bu özelliği az sayıda pazarda test ettiğimizi doğrulayabiliriz" açıklamasında bulundu.

 

Gerçek zamanlı şarkı sözleri Spotify‘ın her zaman en çok istenen özelliği olmuştur. Bu özellik sadece şarkı sözlerini göstermektense sanatçı hakkında ek özelliklere de yer veriyor. Yine de çoğunlukla şarkı sözlerini görüyorsunuz.

 

Spotify'ın diğer özelliği ise seyahat için çalma listesi özelliği ile birlikte kullanıcıların seyahat sırasında uyumlu şarkılar dinlemesini sağlayacak. Belli algoritmalar eşliğinde size sorulan sorulara verdiğiniz cevaplara göre oluşturulan liste gayet iyi sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.

 

Çalma listesinin en büyük özelliklerinden biri yolculuk yapacağınız rotayı da soruyor olması. Bu özelliğin şirket tarafından ileride reklamlar için kullanacağı tahmin ediliyor. Spotify oluşturduğu sitede size sorular sorarak dinlediğiniz müzik türlerini ve seyahat rotanızı öğreniyor.

 

Uygulama kim ile seyahat ettiğinizi de soruyor. Yalnız, evcil hayvan, aile, arkadaşlar, sevgili gibi seçeneklerin bulunduğu soruyu yanıtlamanız bulunduğunuz ortama uygun müziklerin oluşturulması için önemli kriterlerden biri.

 

Ayrıca müzik alışkanlığınızı öğrenmesine izin verirseniz uygulama geçmişte dinlediğiniz şarkıları da analiz ederek daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlıyor. Spotify yolculuğunuzun ortalama ne kadar süreceğini hesaplayarak seyahat boyunca sıkılmamanız için süreye göre çalma listesi oluşturuyor.

 

Son olarak kullandığınız araç hakkında sorular soran uygulama size önerdiği çalma listesini sunuyor. Şirket bu uygulamanın uzun süre yolculuk yapan kişiler için kolaylık sağladığının altını çiziyor. 6 saatlik bir yolculuk için ortalama 90 şarkı seçmeniz gerekiyor. Spotify hazırladığı uygulama ile zaman kaybetmenizi önlemeyi ve yeni şarkılar keşfetmenizi amaçlıyor.

 

Uygulama şimdilik sadece Amerika haritası üzerinde çalışıyor. Ancak bu özelliğin ileride diğer ülke rotaları için de geleceğine kesin gözü ile bakılıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha