• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Dev ihale sonuçlandı: Microsoft, Pentagon'un gizli bilgilerini 'bulut'a taşıyacak

Dev ihale sonuçlandı: Microsoft, Pentagon'un gizli bilgilerini 'bulut'a taşıyacak
0 0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığının (Pentagon) bilgisayar alt yapısının modernizasyonuna ilişkin 10 milyar dolarlık dev teknoloji ihalesi sonuçlandı.

26 Ekim 2019 Cumartesi 19:45

Savunma Altyapısı Müşterek Girişimi (JEDİ) olarak bilinen "bulut" ihalesini, Amazon'u geride bırakan Microsoft kazandı.

 

Son iki yıldır büyük tartışmaların yaşandığı mücadele sonunda süreçten mağlup ayrılan Amazon'un sonucu mahkemeye taşıyacağı belirtiliyor.

 

Pentagon'dan yapılan açıklamada, "Bugün Savunma Bakanlığı, genel maksat bulut kontratlarından birini Microsoft'a vererek bulut stratejimizin uygulanmasında önemli bir adımı daha attı." denildi. Bakanlığın gizli bilgilerini de içeren tüm verileri kurulacak buluta taşınmasını da içeren proje 10 yılda tamamlanacak. Microsoft böylece Pentagon'a yapay zeka temelli analizler de sunacak.

 

Trump Amazon'u eleştirmişti

 

Diğer şirketler IBM ve Oracle, ihale sürecinde Nisan ayında elendi. Şartları sağlayan Amazon ve Microsoft son etapta yarışan iki şirket oldu.

 

Ancak Amazon ABD Başkanı Donald Trump tarafından eleştirilmişti. Amazon'a ilişkin çok sayıda şikayet aldığını söyleyen Trump, Temmuz ayında diğer şirketlerin yeterince rekabetçi olmadığı yönünde 'rahatsızlıkları' kendisine ilettiğini aktardı.

 

Trump ayrıca Washington Post'un da sahibi olan Amazon'un başındaki isim Jeff Bezos'u eleştirileriyle biliniyor.

 

Diğer yandan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, oğlunun ihaleye giren IBM'de çalışmasından dolayı ihaleyi takip sürecinden çekilmişti.

 

KAYNAK: EURONEWS / Bahtiyar Kucuk  

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha