• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Google ayrımcılık nedeniyle 2 milyar 580 milyon dolar tazminat ödeyecek

Google ayrımcılık nedeniyle 2 milyar 580 milyon dolar tazminat ödeyecek
0 0

Google, Çalışma Bakanlığının, kadın çalışanlarına ve şirkete iş başvurusunda bulunan kadın ve Asyalı adaylara ayrımcılık uyguladığı gerekçesiyle açtığı davada tazminat ödemeyi kabul etti.

2 Şubat 2021 Salı 13:47

ABD'li teknoloji şirketi Google, Çalışma Bakanlığı'nın kadın çalışanlarına ve şirkete iş başvurusunda bulunan kadın ve Asyalı adaylara ayrımcılık uyguladığı gerekçesiyle açtığı davada uzlaşmaya giderek toplam 2 milyar 580 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

 

Anlaşması kapsamında, 2014-2017 yıllarında erkek meslektaşlarına göre daha az maaş ödenen 2 bin 500 kadın mühendise 1 milyar 350 milyon dolar tazminat verilecek.

 

Ayrıca yine aynı dönemde Google'a iş başvurusunda bulunan 1700 kadın ve Asyalı adaya, işe alımda ayrımcılığa uğradıkları gerekçesiyle 1 milyar 230 milyon dolar ödeyecek.

 

Google, kendisine yönelik suçlamaları ilk başta kabul etmemiş, cinsiyete göre değil yapılan işe göre ödeme yaptığını ayrıca işe alımda da yetkinliğin dikkate alındığını savunmuştu. Ancak sonrasında anlaşma yoluna gitmeyi kabul etti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha