• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Google’ın arama sonuçlarında yaptığı manipülasyon deşifre oldu

Google’ın arama sonuçlarında yaptığı manipülasyon deşifre oldu
0 0

Google'ın arama sonuçlarında manipülasyon yaptığı ortaya çıktı.

18 Kasım 2019 Pazartesi 13:04

Google’a yönelik bir süredir antitröst soruşturması gündemdeydi. Bu soruşturmanın kapsamı genişletilirken firmanın arama motorundan yapılan aramaların sonuçlarını inceleyen yetkililerin, sonuçlarda firmanın iddia ettiğinden daha fazla manipülasyon yapıldığını ortaya çıkardığı belirtiliyor.

 

Web Tekno'da yer alan habere göre, ilk olarak reklamları inceleyen yetkililer, daha sonra perde arkasında Google’ın arama motorunun nasıl çalıştığını radara aldı.

 

Google, sonuçlara müdahale etmediğini söylese de incelemeler neticesinde ortaya çıkan durumun çok daha farklı göründüğü kaydediliyor.

 

Buna göre ABD’li dev arama motoru, perde arkasında yürüttüğü sistemle büyük işletmeleri küçük işletmelere karşı öne çıkarmakla suçlanıyor.

 

The Wall Street Journal’da yayınlanan bir makaleye ve 100’den fazla röportaja göre firma, manipülasyonda beklenenden öteye geçiyor.

 

Sağ görüşlü eleştirmenler, firmanın sol eğilimli görüşünün arama sonuçlarını etkilediğine ve küçük işletmeleri de eBay ve Amazon gibi devlerin arkasında bıraktığına dair iddialarda bulunuyor. 

 

Google, kendi politikalarında “arama sonuçlarında listelemelerin yapılması ve kriterler oluşturulması için insan küratör kullanmadığını” söylerken, WSJ ise tam aksini iddia ediyor. Gazetenin kaynaklarına göre Google, ana partnerlerine avantaj sağlayacak şekilde müdahalelerde bulunuyor. Bunlar da genelde büyük kuruluşlar oluyor. 

 

İnceleme sonuçlarına göre, Google mühendisleri zaman zaman aram ile ilgili bilgileri manipüle ederek Google bilgi panellerine o şekilde giriyor. 

 

Ayrıca 2000’lerin başında Larry Page ve Sergey Brin’in nefret söylemi ve spam içerikleri nasıl ele alacakları konusunda görüş ayrılığı yaşadığı konuşuluyor. Brin bu söylemleri de aramalara dahil etmeyi ve Yahudi karşıtı içeriklere de yer vermeyi düşünürken Page’in ise firmayı 'kendi yoluyla' yöneteceğini söylediği konuşuluyor. 

 

Google ise bu tespitlere ilişkin olarak, eski ve eksik bilgilerden yola çıkıldığı iddiasını öne sürüyor.

 

Google, sonuçların günümüzü yansıtmadığını ve ayrıca arama özelliği hakkında yanlış/hatalı bilgi verdiğini savunuyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha