• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

İnternette 2018'in en kötü şifreleri: Sizinki de listede mi?

İnternette 2018'in en kötü şifreleri: Sizinki de listede mi?
0 0

İnternet ortamında kullanıcıları bilgisayar korsanlarından koruyacak güçlü ve kolay hatırlanabilir şifreyi seçmek çoğu kişiye göre bir 'baş ağrısı'.

16 Ocak 2019 Çarşamba 18:21

Ancak hesaplarımızın güvenliği için oldukça önemli olan bu konuda insanlar en basit şifreleri seçerek korsanlara adeta davetiye çıkarıyor. İnternet güvenliği için uygulamalar geliştiren SplashData şirketi, 2018 yılının en kötü 100 şifresi arasında ilk sırada "123456" olduğunu açıkladı.

 

Her yıl milyonlarca sızdırılmış şifreyi değerlendiren şirketin listesinin ilk dört sırası şu şekilde:

 

123456
123456789
12345678
12345
Diğer 'kötü' şifreler: 1111, admin, 123123, iloveyou (seni seviyorum), welcome (hoşgeldin) ve 123abc.

 

Batı Avrupa ve Kuzey Amerika'da bilgisayar kullanıcılarının en az yüzde 10'u bu listede yer alan en kötü 25 şifreden birini seçiyor.

 

Bu konuda insanları bir kez daha düşünmeye davet eden SplashData yöneticisi Morgan Slain, "Basit şifreleri tekrar tekrar kullanmak tehlikeli, çünkü bu sizin bütün online hesaplarınız için zincirleme bir risk teşkil ediyor." diyor.

 

Aynı şifreyi ya da bunun basit versiyonlarını kullandığınızda en büyük tehlikelerden biri kişisel bilgilerinizin diğer siteler içinde çalınma riski. Bu durumda korsanlar internetteki bütün hesaplarınıza ulaşılabiliyor.

 

Güçlü şifre oluşturmanın en iyi yolu

 

En az 12 karakterden oluşan, içerisinde büyük, küçük harfler; semboller ve rakamlar bulunan ve gelişigüzel seçilmiş şifreler 'güçlü' olarak tanımlanıyor.

 

Uzmanlar oluşturacağınız şifrenin içinde isim, doğum günü, ev hayvanının adı, sosyal güvenlik numarası ya da sosyal medya hesaplarında bulunan kişisel bilgilerin olmaması gerektiğinin altını çiziyor.

 

İnternet ve teknoloji kullanıcılarına güvenlik desteği sunan ConnectSafely.org, içerisinde rakam, sembol ve rastgele kelime seçilen 20 karakterli bir şifre kullanılmasını tavsiye ediyor. Örnek: YellowChocolate#56CadillacFi$h

 

Şifre yöneticisi ile bütün hesaplara tek şifre mümkün

 

Dijital güvenlik uzmanları da hesaplarınızın her biri için uzun, rastgele ve benzersiz bir şifre oluşturan, onlara kolay erişimi sağlayan bir şifre yöneticisi kullanılmasını öneriyor. Bu durumda sadece güçlü bir şifre ile bütün hesaplarınıza ulaşmanız mümkün.

 

En güvenilir şifre yöneticilerin bir kişi için yıllık maliyeti 15 ila 60 Dolar arasında. Bunun dışında aralarında LastPass, Dashlane, RoboForm, KeePass Password Safe ve Sticky Password'ün olduğu güvenilir ücretsiz platformlar mevcut.

 

Ayrıca web sitesi tarafından istenmedikçe sık sık şifre değiştirilmesinin da sağlıklı olmadığı belirtiliyor. Uzmanlar bu durumda insanların kolay ve eski şifreleri kullanmaya yöneldiğini söylüyor.

 

Güvenlikte bir adım ilerisi: İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA)
Güçlü şifreler, dijital yaşamı korumada ilk adım ancak onlar da korsanlar tarafından ele geçirilebiliyor. İnternet ortamında farkında olmadan şifrenizi verebiliyorsunuz ya da elektronik posta dolandırıcılarının ağına düşebiliyorsunuz. Bu noktada uzmanlar iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) yöntemini tavsiye ediyor.

 

Bu yöntemle kullanıcılar işyeri dışında, bir metin, çağrı veya e-posta alarak kimliğini doğruluyor. Burada oluşturulan özel kod güvenliği arttırıyor.

 

Hangi web sitesinini 2FA yöntemini kullandığını twofactorauth.org adresinden öğrenebilirsiniz.

 

KAYNAK: EURONEWS TÜRKÇE - BAHTİYAR KÜÇÜK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha