• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

iPhone kullananlar yemeğe Android kullananlardan daha fazla para harcıyor

iPhone kullananlar yemeğe Android kullananlardan daha fazla para harcıyor
0 0

Akıllı cep telefonları yaygın olarak iki işletim sistemini kullanıyor, android ve iOS. Android, pek çok telefon üreticisi tarafından tercih edilen bir işletim sistemi.

4 Kasım 2018 Pazar 21:11

iOS ise sadece Apple'ın kendi cihazlarında kullanılmasına izin verdiği bir işletim sistemi. iOS, android gibi açık kaynaklı bir işletim sistemi de değil.

 

Telefon kullanıcıları arasında tıpkı fotoğraf tutkunları arasında yaşanan Nikon-Canon çekişmesi gibi android-iOS ayrımı ve çekişmesi var.

 

İki platformun kullanıcıları da farklı profillere sahip. Bu durum yemek sipariş sitesi Yemeksepeti'nin paylaştığı verilerde de açıkça görülüyor.

 

Marketing Türkiye'nin haberine göre Yemeksepeti, Android ve iPhone kullanıcılarının yemek tercihlerini ve kullanım alışkanlıklarını paylaştı.

 

Paylaşılan verilere göre siparişlerin yüzde 76’sı mobilden alınıyor ve bu siparişlerin yüzde 60’ı iPhone’dan, yüzde 40’ı ise Android’den geliyor.

 

iPhone’cular ve Android’cilerin sipariş adetlerine bakıldığında iki kullanıcı da burgerda buluşuyor ve burgeri liderliğe taşıyor.

 

Pizza ve çiğ köftede ise Android’ciler önde gidiyor. Android’ciler siparişlerinin yüzde 13’ünü pizzadan yana kullanırken; iPhone kullanıcılarında ise bu oran yüzde 10 oluyor. Android’ciler iPhone kullanıcılarına göre 2 kat daha fazla çiğ köfte siparişi veriyor. Ayrıca iPhone siparişleri incelendiğinde iPhone’cular tam bir kahve ve tatlı tutkunu çıkıyor.

 

Sepet tutarlarına bakıldığında ise, iPhone’cuların Android’cilere göre yemeğe biraz daha fazla harcadığı görülüyor: iPhone kullanıcıları, Android kullanıcılarına göre sepet başına ortalama yüzde 13 daha fazla harcıyor.

 

Tatlı hem iPhone hem Android kullanıcılarının en çok tercih ettiği 4. lezzet oluyor. Kullanıcıların çikolata, dondurma ve kuru pastayı da içeren tatlı siparişleri incelendiğinde ise iPhone’cuların tatlılara Android’cilerden daha fazla düşkün olduğu ortaya çıkıyor.

 

iPhone kullanıcılarının toplam siparişlerinin yüzde 8’i tatlı siparişlerinden oluşuyor ve Android’cilere göre 2 kat daha fazla tatlı siparişi veriyorlar. Android kullanıcılarının toplam siparişleri içerisindeki tatlı sipariş oranı ise yüzde 4.

 

Kahve siparişlerinde de iPhone kullanıcıları önde gidiyor. iPhone’cular Android’cilerden 2 kat daha fazla kahve siparişi veriyor.

 

Her iki mobil uygulamanın kullanıcıları hafif ve diyet lezzetleri siparişlerinden eksik etmezken, salatayı baş tacı ediyorlar. iPhone kullanıcıları salata çeşitlerini Android’cilere göre 2 kat daha fazla tercih ederek salataya düşkünlüklerini gösteriyorlar.

 

3 büyük kentteki mobil siparişlerde iPhone’cular ipi göğüslüyor. iPhone’un lider olduğu şehir ise İstanbul. İstanbul’daki mobil siparişlerin yüzde 70,8’i; İzmir’deki mobil siparişlerin yüzde 61,7’si ve Ankara’daki mobil siparişlerin ise yüzde 60,7’si iPhone uygulamasından geliyor.

 

Android ise Anadolu kentlerindeki gücünü sürdürüyor. Android’ten gelen siparişlerin en yüksek olduğu iller yüzde 56,9 ile Sinop ve yüzde 55,1 ile Kırşehir oldu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha