• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ülkelerin internet hızı sıralamasında Türkiye geriledi

Ülkelerin internet hızı sıralamasında Türkiye geriledi
0 0

Türkiye internet hızında dünyanın gerisine düşüyor. Ülkelerin internet genişbant hızı üzerine yapılan bir araştırmaya göre Türkiye, 207 ülke arasında internet hızı en yüksek 102. ülke oldu.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 15:51

Türkiye daha önce bu listede 2018 yılında 91 ve 2017'de ise 83. sıradaydı. 

 

Listenin başında Tayvan yer alırken, Avrupa'da en hızlı internet ise İsveç'te bulunuyor. 

 

Euronews Türkçe’nin haberine göre teknoloji ve araştırma şirketi Cable, 2019 yılı dünya internet genişbant hızı sıralamasını yayımladı. 

 

Araştırma, 9 Mayıs 2018 ile 8 Mayıs 2019 tarihleri arasında 12 aylık dönemi kapsıyor. 207 ülkenin genişbant hızını araştıran Cable, ortalama hızın bir önceki seneye göre yüzde 20.65 oranında arttığını belirledi.

 

Araştırmaya göre Türkiye’nin internet hızı da bir önceki yıla göre arttı. Ancak Türkiye internet hızını yüzde 7.57 iyileştirmesine rağmen dünya ortalamasının gerisinde kaldı.

 

Araştırma sonuçlarına göre en yüksek hıza sahip ülkeler Avrupa kıtasında yer aldı. En düşük internet hızı ise Afrika kıtasında görüldü. 

 

Cable, en yüksek hıza sahip ülkelerin hızlarını geliştirmede daha iyi olduğuna dikkat çekti. 

 

Araştırma ülkelerin beş gigabite boyutundaki bir filmi ne kadar sürede indirebildiğini de ortaya koydu. İnternet hızı en yüksek olan Tayvan’da beş gigabitlik bir film sekiz dakika iki saniyede inerken listenin son sırasındaki Yemen'de bu süre 30 saat bir dakika 40 saniye olarak belirlendi.

 

Türkiye'de ise aynı filmin iki saat dokuz dakikada inebildiği belirtildi. 

 


Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha