• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

2017’nin ilk erişim engeli kararı ‘3 Temmuz’ tapelerine

2017’nin ilk erişim engeli kararı ‘3 Temmuz’ tapelerine
0 0
Futbolda şike iddiaları üzerine 3 Temmuz 2011’de başlatılan soruşturma dosyasında yer aldığı öne sürülen ses kayıtları, video paylaşım sitesi YouTube üzerinde açılan bir hesaptan yayınlandı.
1 Ocak 2017 Pazar 22:51

YouTube’da kayıtların yayınlandığı ‘şike gerçekleri’ adlı hesap kısa bir süre sonra kapatılırken, söz konusu videolar da kaldırıldı.

 

#ŞikeTapeleriOrtayaÇıktı etiketi ‘TT’ oldu

 

Kayıtların yayınlanmasının ardından sosyal medya platformu Twitter’da başlatılan #ŞikeTapeleriOrtayaÇıktı etiketi, günün en çok konuşulanları arasına girdi.

 

12 Numara: Paylaşanları ihbar edin

 

Fenerbahçe taraftar platformu ’12 Numara’ ise, sahte olduğunu öne sürdüğü ses kayıtlarını sosyal medyada paylaşanların ‘FETÖ propagandası’ndan ihbar edilmesi çağrısında bulundu.

 

Hakimlikten erişim engeli kararı

 

12 Numara ayrıca, söz konusu kayıtlar için 9’uncu Sulh Ceza Hakimliğinin aldığı erişim engeli kararını paylaştı. Hakimliğin kararında, ‘şike gerçekleri’ hesabında yayınlanan içeriğin ‘kişilik haklarını ihlal edici nitelikte’ olduğu kaydedildi.

 

Ne olmuştu?

 

Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar 2011 yılında başlayan soruşturma ve 2 Temmuz 2012 tarihinde sonuçlanan dava sonucunda hapis cezası almış, bu cezalar da Yargıtay tarafından onaylanmıştı.

 

Ancak savcı Abdullah Mirza Coşkun, ‘infazın durdurulmasını ve yeniden yargılama yapılmasını‘ istedi. İstanbul 13′üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Coşkun’un, talebini 23 Haziran 2015’te kabul etmişti.

 

Mahkeme kabul gerekçesi olarak 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılan ‘yeni olaylar veya yeni deliller ortaya konulup da bunlar yalnız başına veya önceden sunulan delillerle birlikte göz önüne alındıklarında sanığın beraatini veya daha hafif bir cezayı içeren kanun hükmünün uygulanması ile mahkum edilmesini gerektirecek nitelikte olursa’ maddesi değişikliğini göstermişti.

 

Bu kararla hakkında altı yıl, üç ay hapis cezası kararı verilen Yıldırım ve diğer sanıkların kesinleşmiş cezaları da bozulmuş oldu.

 

13 Ocak 2015 tarihindeki duruşmada bu altı sanık ve Yargıtay tarafından cezası bozulup yeniden yargılananan sanıkların dosyaları birleştirilmiş ve 37 sanığın yeniden yargılanmasına başlanmıştı.

 

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, 9 Ekim 2015 tarihinde görülen duruşmada ‘şike yapmak‘ ve ‘örgüt kurmak‘ suçlamasından beraat ederken, 3 Temmuz 2011’de başlayan dava, Fenerbahçe’nin 2010-11 sezonunda şike yapmadığı kararıyla sonuçlanmış oldu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha