• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Amedspor’lu Deniz Naki’ye hapis cezası; "Ne ceza verirlerse versinler barışı savunmaktan asla vazgeçmem"

Amedspor’lu Deniz Naki’ye hapis cezası;
0 0
Amedspor oyuncusu Deniz Naki’ye sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle daha önce beraat ettiği davadan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi.
6 Nisan 2017 Perşembe 14:47

HABERDAR | 

 

Deniz Naki, “5 yıl boyunca barış için bir şey söyleyemezmişim. Bu ceza barış taleplerini dile getirmeme engel olamaz ben barış için susmayacağım” dedi.

 

Amed Sportif Faaliyetler Kulübü futbolcusu Deniz Naki hakkında, sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentlerde yaşananlara dikkat çekmek amacıyla sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar nedeniyle "Örgüt propagandası yapma" iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada yerel mahkemenin verdiği beraat kararının bozulması ardından yargılamasına devam edildi. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Deniz Naki ile avukatları hazır bulundu.

 

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nin (istinaf) verdiği bozma ilamının okunmasıyla başlayan duruşmada, Naki savunma yaptı. Naki, daha önce verdiği savunmasını tekrar ettiğini belirterek, beraatını istedi.

 

Ardından savunma yapan Naki’nin avukatı Soran Haldi Mızrak, savcının 2 satırlık ve hiçbir gerekçeye dayanmayan itirazı üzerine İstinaf mahkemesinin verdiği bozma ilamını kabul etmediklerini söyledi. Müvekkilinin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlara yapılan yorumlar nedeniyle “Örgüt propagandası yapma” ile suçlandığını hatırlatan Mızrak, müvekkilinin suçlama konusu yapılan bu paylaşımlarda barış ve kardeşlik mesajı verdiğini, savaşın durmasını ve barışın gelmesini istediğini kaydetti. Mızrak, paylaşımların altında yapılan yorumlarda cebir ve şiddet var ise eğer bunu yapan kişiler hakkında soruşturma açılmasını talep etti.

 

NAKİ, 1 YIL 6 AY HAPİS CEZASI ALDI AMA BARIŞI SAVUNMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ

 

Avukat savunmalarının ardından son sözü sorulan Naki, beraatini istedi. Verilen kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, yaptığı paylaşımlarla “Örgüt propagandası” yaptığını ileri sürdüğü Naki’ye 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi. Mahkeme bu cezayı erteledi. Mahkeme kararına göre Naki, '5 yıl içerisinde benzer bir suç işlememesi' durumunda verilen ceza düşecek. Deniz Naki, kendisine verilen cezayı antremana çıkmadan önce değerlendirerek bu cezayı hak etmediğini ancak barış mücadelesini her zaman sürdüreceğini ifade ederek şöyle konuştu: “Tabiî ki bu karar için üzgünüm çünkü ilk mahkememde beraat etmiştim aynı davadan. Bugün de böylesi bir sonuçla karşılaşmak üzücü bir şey. Benim amacım her zaman barış mesajı vermektir. Savaşa karşı olan bir insanım. Bundan dolayı bu cezaya çarptırılmak beni üzüyor. Ama bu şunu da gösteriyor ki ülkenin şuan ki durumu kim barış mesajı vermek istiyorsa ve barıştan yana davranıyorsa savaşa karşıysa bu sıkıntılarla karşılaşıyor."

 

‘SUSMAMI BEKLİYORLARSA YANILIRLAR, BARIŞ İÇİN KONUŞMAYA DEVAM EDECEĞİM’

 

Böylesi bir ceza ile karşılaşmanın kendisini üzdüğünü söyleyen Naki, cezanın 5 yıl ertelenmesinin nedenini kendisini böylesi durumlarda konuşturmamak için olduğunu ancak barış için susmayacağını ifade ederek şöyle konuştu: “Bu beş yıl içinde barış için bir şey söyleyemezmişim beni susturmak için böyle bir ceza verdiler. Ama ben barış için hiçbir şekilde susmayacağım. Yarın öbür gün bir şey olduğunda ben yine susmayacağım. Ben barışa aşık bir insanım hiçbir şekilde beni susturamayacaklar. Haksızlık gördüğüm zaman bedeli ne olursa olsun ben susmayacağım. Barış için ne bedel ödemek gerekiyorsa bunu ödemeye hazırım. Beraat ettikten sonra itiraz edilince böylesi bir cezayı bekliyordum. Çünkü boşuna itiraz edilmedi benim beraat kararıma. Böylesi bir cazanın olmaması gerekiyordu. Bana atfedilen suçlama terör propagandası yapmakmış. Ben Bursa maçından sonra 12 maç ceza almıştım. Bursa galibiyetinden sonra bir açıklamam olmuştu Sur’da yaşamını yitiren ve yaralananlara adamıştım bu galibiyeti. Açıklamalarımı çarpıtıp bana dava açtılar.

 

‘NE OLURSA OLSUN ŞAMPİYON OLUP KUPAYI KAPTANIMIZIN MEZARINA GÖTÜRMEK İSTİYORUZ’

 

Son aldığı ceza ile sezonu kapatan deneyimli futbolcu Deniz Naki, 6 maç ceza aldığını bunun iki haftasının geçtiğini kalan son 4 maçta da oynayamamanın ve takımını yalnız bıraktığı için üzgün oluduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Benim için şampiyonluk mücadelesi verdiğimiz bu son haftalarda oynayamamak çok büyük bir burukluğa neden oluyor. Bir taraftan takımı yalnız bıraktım. Üzülüyorum inşallah gelecek maçlarda galip gelip şampiyon oluruz. Bizim hedefimiz sezon başından beri şampiyon olmaktı. Bunun dışında rahmetli kaptanımız Şehmus Özer’e şampiyonluk sözümüz vardı. Şampiyon olup bu kupayı kaptanımızın mezarına götüreceğiz. Tüm insanların barıştan yana olmasını istiyorum. İnsanlar ölmesin. İnşallah bu ülkeye de her insan için Kürt, Türk, Arap, Laz, Ermeni, Sünni, Alevi ve Hristyan olsun kim olursa olsun kardeşçe ve beraberce yaşama imkanı olur. Bu ülke bu insanlar için bu topraklara inşallah barış gelir.” Deniz Naki ayrıca cezalı ve son 4 hafta oynanacak maçlara çıkamamasına rağmen antrenmanlarını aksatmadan sürdürmeye devam ediyor.

 

 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha